Samochodem przez Meksyk, Gwatemalę i Belize

Posted: 24 września, 2017 in Podróże
Tagi: , , , , ,

Tym razem wpis będzie zupełnie inny od tego co zwykle publikuje.

Przed wyjazdem na samochodową wycieczkę na własną rękę do Meksyku, Gwatemali i Belize przeszukując internet zarówno polski jak i angielski znalazłem w kilku miejscach trochę porozrzucanych sprzed wielu lat informacji. Więc podzielę się trochę zdobytą wiedzą z ponad 5500 przejechanych km.

Na drugi dzień w drodze ze stolicy do Acapulco dowiedziałem się, że klima powoduje problemy z elektroniką, więc wyszło tak, że pierwsze 3700 km przejechaliśmy bez klimy. Powód? Pisemne oświadczenie, które by przepadło w chwili wymiany samochodu, który został wymieniony w Cancun. Korzystałem z nawigacji google z telefonu, kosztowało mnie to mniej niż wynajęcie urządzenia na miejscu i miałem dodatkowo internet – nie wszędzie.

Licznik 5500

Wynajęcie samochodu

Na stronie lotniska http://www.mexico-airport.com skorzystałem z zakładki „Car Rental”. Znalazłem tylko jedną firmę, która otwarcie i bez kłopotów pozwala na przekroczenie granicy i wyjazd do Gwatemali i Belize. Jest to America Car Rental  http://www.america-carrental.com/

Wypożyczyłem Volkswagen Gol

Wjazd do Belize – nie ma dodatkowych kosztów

Wjazd do Gwatemali wiąże się z opłatą 180$ amerykańskich za konieczne dokumenty.

Trzeba czekać na nie 2 dni, więc albo jeździmy blisko, żeby móc je odebrać po dwóch dniach, albo rezerwujemy samochód na 2 doby przed planowanym przyjazdem – zdecydowałem się na tą drugą opcję. Poinformowałem o tym, że chce takie dokumenty przez czas na stronie wypożyczalni www.america-carrental.com Rozmawiałem dwa razy, żeby mieć pewność, że dokumenty będą na mnie czekać w chwili odbierania samochodu.

Na miejscu podczas odbierania samochodu dostajemy kontrakt, coś w rodzaju kopii dowodu rejestracyjnego, potwierdzenie depozytu, pisemne oświadczenie zezwalające na wyjazd do Gwatemali i Belize oraz papier opisujący stan odbieranego samochodu. Poniżej skany: oświadczenia, dowodu rejestracyjnego i papieru opisującego stan.

Meksyk wynajem samochodu - pisemne oświadczeniepapier opisujący stan samochodu

Jazda

Drogi ogólnie to są takie jak w Polsce, są miejsca w których są dobre oraz takie na których można urwać koło. Wszytko zależy od tego gdzie się jeździ i kiedy nawierzchnia była kładziona. Po zmroku odradzam jazdę „niedzielnym kierowcom” bo jeżdżąc poboczem i mając pecha można zginąć spadając z przepaści gdy się trafi na wyrwę w drodze. Znaki pokazujące odległość do konkretnego miasta nie zawsze pokazują odległość zgodną z rzeczywistością. W terenach górskich można co jakiś czas trafić na ekipy remontujące drogi.

Droga Meksyk Acapulco Roboty drogowe

W Meksyku średnia prędkość na zwykłych drogach to 50-60 km i spalanie od 6,5l do 12l/100 km. Na drogach płatnych to 90+km/h. Ja nie nie jeździłem ekonomicznie tylko tak, żeby kilometry ubywały

W Gwatemali średnia prędkość na zwykłych drogach to 35-50 km.

Opłata za drogi

W Meksyku część dróg między większymi miastami jest płatna. Oznaczana jest wtedy literką „D”, na przykład 180D. Czasem opłaty za odcinek są większe niż kasa, którą wydamy na paliwo. Opłaty wahają się od około 50 do 300 peso. Opłaty za mosty wynoszą około 20 peso.

Bramka za przejazd drogą

Progi lub inne zwalniające wynalazki

W Meksyku większość progów zwalniających jest oznaczona przynajmniej jednym znakiem ostrzegawczym [Vibradores lub Topes] i można po nich spokojnie przejechać 15-20km/h. Są też takie, że 5km/h to max. Podczas zwalniania na prograch szczególnie w małych miejscowościach podchodzą lokalni sprzedawcy różnych rzeczy w woreczkach. W Gwatemali progi [Tumules] są o wiele gorzej oznaczone. W Belize progi zwalniające to w większości przypadków oficjalnie przejścia dla pieszych.

Zwalniacze na drodze w Meksyku

Seria czegoś co nazwałbym dużymi kapslami zmuszającymi do zwolnienia

Próg zwalniający

Próg zwalniający

Progi zwalniające kulkowe
.
.

 

 

.

 

Stosowanie świateł przez kierowców

Można się spotkać z tym, że ktoś raz na jakiś czas mignie światłami. W przypadku gdy jest to jeden kierowca to raczej nie ma sensu zachodzić w głowę, ale mignięcia od dwóch lub więcej to ostrzeżenie, że policja stoi. Dwa razy podczas jazdy w ten sposób zostałem ostrzeżony. W jednym przypadku na drodze płatnej stał radiowóz z suszarką, a drugim panowie policjanci czaili się poboczy za krzaki.

Światła awaryjne są używane przez kierowców gdy zwalniają, wyprzedzają lub się zatrzymują oraz jest to szeroko pojęty sygnał na „inne niebezpieczeństwa” takie jak mocny deszcz, mgła, skały na drodze czy zepsuty pojazd. Czasem może być, że ktoś najzwyczajniej zapomni i jedzie tak ze 20km.

Niczym niezwykłym jest kompletny brak tylnich świateł u osobówek i ciężarówek w Gwatemali.

Brak świateł

Cieżarówka w gwatemali

Gałęzie lub jakiekolwiek rośliny na środku drogi

Jeśli widać świeże rośliny na środku drogi, szczególnie w terenach górskich to jest to coś w rodzaju trójkąta odblaskowego, czeka nas albo zepsuty pojazd, oberwanie drogi, skały na drodze lub nieoficjalna ekipa remontowa naprawia dziury w drodze, licząc na „co łaska”.

Jak mi się coś więcej przypomni to dopisze 🙂

Komentarze
  1. Olgierd pisze:

    czy jak rezerwowales w http://www.america-carrental.com/ to przez ich strone czy przez brokera np rentalcars.com ? Co mnie interesuje czy ubezpieczenia CDW wystarczyly (z udzialem wlasnym) czy LDW bylo konieczne do Gwatemali.

    • bladymamut pisze:

      Cześć. Samochód wynajmowałem przez brokera, a w przekierowaniu była nazwa „cartrawler”, bezpośrednio od nich jest drożej i to nawet 2 i więcej razy.
      Co do ubezpieczenia to to co było wykupione z samochodem ma wystarczyć. Jedyne co mi na miejscu proponowali to „Damage Refund Insurance”, ale ja to wykupiłem przy okazji wynajmowania samochodu przez brokera w AXA i kosztowało to około 260 złotych. W razie wypadku zwracają część poniesionych kosztów. Jak na przykład depozyt, który w pierwszym dniu pobierają w ramach zabezpieczenia.

  2. kamil pisze:

    Witam, kupowała Pan na miejscu kartę telefoniczną do korzystania z googlemaps czy korzystał Pan ze swojego numer ? Jak kupował to gdzie i jak wyglądała procedura rejestracji numeru ? Pozdrawiam !

    • bladymamut pisze:

      Witam. Ja miałem kartę z Anglii z roamingiem.
      Nie pamiętam która sieć miała najlepsze zasięgi [Telcel, Movistar, AT&T Inc, Virgin Mobile], ale w różnych częściach kraju jest różnie i są miejsca że po kilkadziesiąt km nie ma internetu. W miasteczkach jest internet, ale jakieś grubsze rzeczy, któe wymagają większego zużycia MB to najlepiej załatwiać przez WiFi, które i tak może być słabe.
      Do zarejestrowania będzie potrzebny paszport i prawdopodobnie potwierdzenie rejestracji w pierwszym miejscu w którym się zatrzymasz, Na lotnisku też pytają o miejsce w którym się zatrzymujemy.

  3. Bartek pisze:

    Hej. We wrześniu wybieram się ze znajomymi do Meksyku i myślę o zahaczeniu o Gwatemalę i Belize. Jak wygląda przekraczanie granic wynajętym samochodem? Nie ma problemu? Jak wygląda też kwestia bezpieczeństwa podczas podróży wynajętym samochodem?

    • bladymamut pisze:

      Hej, musisz mieć papier z wypożyczalni, a dokładnie to ubezpieczenie, dzięki któremu będziesz mógł wjechać. Nie pamiętam czy do Belize jest potrzebne, ale do Gwatemali to na pewno musisz mieć taki dokument. Zanim wynajmiesz samochód to sprawdź czy wypożyczalnia zezwala na wyjazd do innego kraju.

      Jeśli o bezpieczeństwo to najgorsze drogi z tych trzech krajów są w Gwatemali, ale trzeba uważać na pobocza szczególnie w nocy, bo może brakować kawałka drogi. Jak zauważysz jakieś (ustawiane przez człowieka) gałęzie lub zielenine, to potraktuj to jako znak „inne niebezpieczeństwa”, może to być zepsuty samochód, a może być obsunięta droga.
      Jeśli chodzi o o kontakty z tubylcami, to nie mieliśmy jakichś podejrzanych sytuacji, ale muszę dodać, ze nie szukaliśmy na siłę wrażeń.

Dodaj komentarz