Jod – przywrócić uniwersalny składnik odżywczy medycynie

Posted: 8 grudnia, 2012 in Zdrowie
Tagi: , , ,

Jod – przywrócić uniwersalny składnik odżywczy medycynie

 

International Medical Veritas Association

Źródło: http://www.health-science-spirit.com
Tłumaczenie: BladyMamut

Polecam również nowy artykuł: Wielka debata o jodzie – Sally Fallon Morell

Podręczniki medyczne zawierają kilka istotnych fragmentów dezinformacji
o niezbędnym elemencie jakim jest jod, które mogą przyczynić się do powstania
więcej ludzkiego cierpienia i śmierci niż obu w wojnach światowych łącznie. – Dr. Guy Abraham

Obecna sytuacja w jakiej znaleźliśmy się w na samym początku 21 wieku, wymaga szybkich i gruntownych zmian w medycynie, nie tylko w powszechnej alopatycznej ale również w alternatywnej. Świadomość tworzy się wokół konkluzji że większość ludzi dzisiaj cierpi na przewlekłe zatrucia.
To nie tylko fakt, że fala toksycznych chemikaliów rośnie i zbiera się w naszych komórkach i krwi, szkodzi fizjologiczne, emocjonalne oraz się spustoszenie psychicznie, ale jest też zwykły spadek jakości i ilości kluczowych składników odżywczych jakie są spożywane.
Jod jest doskonałym przykładem, w dzisiejszym świecie, ostatnią rzeczą, którą chcesz żeby Ci brakowało to jod.

Jod jest wykryty w każdym organie i tkance Twojego ciała

Możemy dyskutować o optymalnej dawce, ale powinniśmy znaleźć szybkie porozumienie co do tego że jod jest absolutnie konieczny dla zdrowej tarczycy, jak i również dla zdrowych jajników, piersi i prostaty. Obok zwiększonego ryzyka zachorowania na raka piersi u kobiet spowodowanego niedoboru jodu, istnieją przekonujące dowody, że niedobór jodu zwiększa ryzyko zachorowania na raka tarczycy. Są to tylko niektóre z powodów żeby zainteresować się jodem. W dobie zwiększonego narażenia na substancje toksyczne, potrzebujemy więcej a nie mniej jodu ponieważ ma bardzo specyficzny efekt przeciwko takim powszechnym truciznom jak fluor, brom oraz w mniejszym stopniu pomaga w eliminowaniu ołowiu i rtęci z organizmu. Dr. Sebastiano Venturi, w książce „Evolution of Dietary Antioxidants: Role of Iodine„, wyjaśnia, że jod jest ważnym antyoksydantem i induktorem apoptozy z anty-nowotworowym i przeciw miażdżycowym działaniem. Kiedy suplementujemy jod widzimy zwiększoną aktywność antyoksydacyjną oraz zwiększoną aktywność funkcji systemu immunologicznego.

Jod, Rak i dysplazja
Liczne badania wykazały zależność, pomiędzy niskim spożyciem jodu a dysplazją sutka, u kobiet jak i zwierzą laboratoryjnych.

Dr. David Derry mówi, „Roztwór Lugola czyli wodny roztwór jodu był stosowany przez lekarzy od 200 lat. Jedna kropla (6.5mg w jednej kropli) roztworu Lugola dziennie w wodzie, sokach albo mleku stopniowo eliminuje pierwszą fazę rozwoju raka zwanego dysplazją sutka, a nowy nie jest w stanie się rozwinąć. Także zabija nieprawidłowe komórki pływające w organizmie w miejscach odległych od pierwotnego raka.Oczywiście ta metoda wydaje się działać na raka prostat, jako że rak prostaty jest podobny do raka piersi w wielu aspektach.W rzeczywistości pomoże w większości nowotworów. Ponadto większe dawki jodu są konieczne dla zapalnego raka piersi. Wiemy, że duże dawki jodu dożylnie nie są szkodliwe co sprawia, że należy się zastanowić, jaki wpływ będzie to miało na rozwój raka”

Ponieważ niedobór jodu powoduje zwiększone wychwytywanie go przez tarczyce, niedobór jodu w każdym wieku sprawia że tarczyca jest bardziej wrażliwa na promieniowanie indukowane co może prowadzić do raka tarczycy

Jod odgrywa kluczową role w organizmie w systemie eliminacji przez wywoływanie apoptozy lub tzw zaprogramowanej śmierci komórki, a to jest ważne, ponieważ proces ten ma kluczowe znaczenie w rozwoju i wzroście oraz niszczeniu komórek, które stanowią zagrożenie dla integralności organizmu jak komórki nowotworowe i komórki zainfekowane wirusami.

Kobiety z wolami (widoczne, nienowotworowe rozszerzenia tarczycy) z powodu niedoboru jodu stwierdzono, że mają trzy razy większą częstotliwość występowania raka piersi. Wysokie spożycie jodu jest związane z niską częstotliwością występowania raka piersi, a niskie spożycie z wysoką częstotliwością występowania raka piersi. – Dr. Donald Miller Jr.

Jod jest bardzo ważnym składnikiem odżywczym w podstawowym odniesiuniu do zdrowia i leczenia ludzi. Tak więc jod jest istotny dla życia, a jego niedobory powodują cierpienie z powodu rożnych schorzeń ( w tym raka) które są trudne w śledzeniu z powodu tego śladowego minerału. Przynajmniej 20 lat wstecz jod był uznawany za o wiele bardziej ważny, do tego stopnia że dodawano go rutynowo do chleba jako suplement.
” Jak prawdopodobne jest to że osoby chorujące na raka mają niedobór jodu? W badaniu na 60 pacjentach z rożnymi typami raka, podawano im jod a następnie sprawdzano jego wydalanie z moczem. U wszystkich 60 stwierdzono poważne niedobory jodu w organizmie a u niektórych duże nadmiary bromu. W najlepszym przypadku pacjenci wydalali 50% dawki a w najgorszych tylko 20% dawki ( co znaczy że do 80% dawki jodu organizm zatrzymywał w sobie). Sto procent cierpiących na raka miało niedobory jodu! Zapewniam Cię, że problem dotyczy całej populacji” pisze Dr. Robert Rowen.

60 milionów Japończyków spożywa codziennie około 13,8 mg elementarnego jodu, i są jednym z najzdrowszych narodów na podstawie ogólnego dobrobytu i statystyk rakowych

Jod jest dostępny w małych ilościach w niektórych solach kuchennych, ale urzędnicy służby zdrowia nie uważają że większość jodu ulatnia się, leżąc w kuchni. W Stanach Zjednoczonych 45% procent gospodarstw domowych kupuje sól bez dodatku jodu, a wciągu ostanich trzech dekad ludzie którzy używali jodowanej soli kuchennej zmniejszyli jej zużycie o 65%. Amerykanie zużywają mniej jody, gdy w rzeczywistości potrzebują go znacznie więcej.

Jod antyseptyczny

Jod jest zdecydowanie najlepszym antybiotykiem, środkiem anty wirusowym i przeciw bakteryjnym wszechczasów” – Dr. David Derry

Antyseptyczne właściwości jodu były wykorzystywane do sterylizacji powierzchni i materiałów w szpitalach. Jod jest doskonałym środkiem bakteriobójczym o szerokim działaniu, który obejmuje prawie wszystkie mikro organizmy związane ze zdrowiem takie jak bakterie, bakterie jelitowe, wirusy jelitowe, grzyby, pierwotniaki. Minimalna liczba cząsteczek jodu potrzebna do zniszczenia bakterii zależy. Dla Haemophilus influenzae http://pl.wikipedia.org/wiki/Haemophilus_influenzae została obliczona na 15 000 cząsteczek na komórkę. Kiedy bakteria jest potraktowana jodem, komórka natychmiast przestaje zużywać tlen i fosfor nieorganiczny.
Choć jod zabija wszystkie jedno komórkowe organizmy takie ja te, nie jest wykorzystywany do użytku wewnętrznego przez współczesnych lekarzy do walki z infekcjami wewnętrznymi, co jest dużym błędem. Dr. Derry mówi, że jod jest efektywny „do standardowych patogenów takich gronkowce, ale także ma szerszy zakres działania, mniej efektów ubocznych i nie powoduje rozwoju odporności u bakterii na jod” Niektórzy lekarze donoszą, że jest doskonały w leczeniu Mononukleozy zakaźnej http://pl.wikipedia.org/wiki/Mononukleoza_zaka%C5%BAna

Jod jest w stanie przeniknąć szybko przez ścianki komórek drobnoustrojów.

Jod jest śmiertelnym wrogiem jednokomórkowych drobnoustrojów, co oznacza że może być naszym najlepszym przyjacielem. Jod nie był dostępny dla tych form życia na początku ewolucji i nie był do momentu aż wodorosty zaczęły go koncentrować i stał się dostępny dla wyższych form życia. Właśnie z tego powodu najprostsze formy życia nie tolerują jodu Jod zabija organizmy jedno komórkowe przez łączenie się z amino kwasami tyrozyną lub histydyną, gdy są wystawione na działanie środowiska zewnątrz komórkowego. Wszystkie pojedyncze komórki wykazują tyrozyne na zewnętrznej błonie komórkowej i giną natychmiast w prostej reakcji chemicznej z jodem, ponieważ ulegają denaturacji białka.Natura i ewolucja dała nam ważny mechanizm kontrolowania chorobotwórczych form życia i powinniśmy go używać i zaufać mu, aby chronić siebie w jaki antybiotyki nie potrafią. Jak przekonamy się bezpośrednio poniżej, jod jest potężny w sensie ochronnym dla naszego organizmu przez szkodliwymi substancjami chemicznymi, ale również oczyszcza organizm z nieprawidłowych komórek, co oznacza, że kwalifikuje się jako czynnik przeciw nowotworowy.

Elementarny jod jest silnym środkiem bakteriobójczym o szerokim spektrum aktywności i niskiej toksyczności dla tkanek. Roztwór zawierający 50ppm jodu zabija bakterie w ciągu 1 minuty a zarodniki w ciągu 15 minut. Jest słabo rozpuszczalny w wodzie, ale łatwo rozpuszcza się w etanolu, który zwiększa działanie antybakteryjne. Nalewki jodowe zawierające 2% jodu i 2.4% jodku sodu (NaI) rozpuszczone w 50% etanolu używa się do dezynfekcji skóry. Silne nalewki jodowe zawierają 7% jodu i 5% jodku potasu (KI) rozpuszczonego w 95% etanolu ma silniejsze działanie, ale również jest bardziej podrażniające niż zwykłe nalewki jodowe. Wodny roztwór jodu o zawartości 2% jodu i 2.4% jodku sodu (NaI) jest używany jako nie podrażniający środek antybakteryjny na razy i otarcia. Stężony roztwór jodu (płyn, roztwór Lugola) zawiera 5% jodu i 10% jodku potasu rozpuszczonego w wodzie. Jodofor są rozpuszczalnymi w wodzie kombinacjami jodu z detergentami, środkami nawilżającymi oraz środkami zwiększającymi rozpuszczalność. Powoli uwalniają jod jako środek anty bakteryjny i są szeroko stosowane jako środki dezynfekujące skórę, w szczególności przed zabiegiem.

Medyczna jodofobia osiągnęła pandemiczne rozmiary.
Jest wysoce zaraźliwa i sieje spustoszenie w praktykach
medycznych oraz amerykańskiej populacji – Dr. Guy Abraham

Zgodnie z statystykami WHO ponad 3 miliardy ludzi na świecie żyje w krajach z niedoborem jodu, a wiadomo że niedobory selenu, witaminy A i żelaza mogą nasilać skutki niedoboru jodu. W analizie „National Health and Nutrition Examination Surveys” dane od umiarkowanego do ciężkiego niedoboru jodu są obecne u znacznej części amerykańskiej populacji, z wyraźną tendencją wzrostową w ciągu ostatnich 20 lat, spowodowane zmniejszonym zużyciem jodowanej soli kuchennej. Wraz z magnezem i selenem, jod jest najbardziej niedoborowym minerałem w naszych ciałach. Jod jest niezbędny do syntezy hormonu tarczycy, ale seleno zależne enzymy (iodothyronine deiodinases) są także wymagane do konwersji tyroksyny (T4) do biologicznie aktywnego hormonu tarczycy trójjodotyroniny (T3). Selen jest głównym minerałem odpowiedzialnym odpowiedzialnym za konwersje w wątrobie T4 do T3(hormony tarczycy). (Selen jest absolutnie niezbędny w dobie toksyczności rtęci, jest dla nas idealnym antidotum na rtęć. Rtęć jest prawie jak deszcz na całym świecie, a szczególnie na półkuli północnej. Przede wszystkim przez dentystów zatruwających świat pacjentów, dentystycznymi amalgatami rtęciowymi oraz doktorami używającymi szczepionek z ładunkiem rtęci. Selen jest ważniejszy niż większość z nas może sobie to wyobrazić. Trzeba pamiętać, że rtęć obdziera organizm z selenu, zmagazynowany selen zużywa się szybko, ze względu na duże powinowactwo do rtęci)

Jod jest środkiem który wywołuje (rozpala) i utrzymuje płomień życia.
Przy pomocy tarczycy, w której jod się objawia,
może ona ten płomień zdusić lub rozpalić go rozpustnych rozmiarów – Scholz 1990

Objawy niedoboru jodu to skurcze mięśni, zimne dłonie i stopy, skłonność do przybierania na wadze, słaba pamięć, zaparcia, depresja i bóle głowy, obrzęk, bóle mięśni, osłabienie, suchość skóry i łamliwe paznokcie.Źródła jodu obejmują większość pokarmów morskich (ryby oceaniczne, skorupiaki, zwłaszcza ostrygi), nierafinowana sól morska, algi morskie i inne chwasty, rosół z ryby, masło, ananas, karczochy, szparagi, ciemnozielone warzywa i jajka. Niektóre warzywa, takie jak kapusta i szpinak, mogą blokować wchłanianie jodu po gdy są jedzone na surowo lub niesfermentowane i mogą powodować rozwój woli (goitrogens). Jedząc ryby nie da się otrzymac wystarczającej ilości mg jodu. Aby otrzymać 13,8 mg jodu, trzeba by zjeść 5-10 kilogramów ryb dziennie.

Jod jest potrzebny w mikrogramach dla tarczycy, oraz piersi i innych tkanek, a w celach terapeutycznych może być używany w gramowych ilościach – Dr David Miller

Nieorganiczny nie radioaktywny jod / jodek jest niezbędnym składnikiem odżywczym, a nie lekarstwem.
Dlatego ciało posiada mechanizm metaboliczny wykorzystujący nieorganiczny jod korzystnie, skutecznie i bezpiecznie.
Jod jest równie bezpieczny jak chlorek magnezu, z zapisem sięgającym do 180 lat wstecz stosowania w medycynie.
Opublikowane dane potwierdzają bezpieczeństwo nawet gdy był stosowany u pacjentów z dolegliwościami płucnymi w ilościach cztery większych niż rekomendowane dzienne zapotrzebowanie (RDA US) .
Kiedy pacjenci spożywali od 12,5 do 50 mg jodu dziennie, wyglądało, że ciało zaczęło bardziej reagować na hormony tarczycy.
Optymalne spożycie jodu w ilości dwa razy większej niż poziom jodu potrzebny do kontroli wola mogą być wymagane do jodowania receptorów hormonalnych.

Jod pomaga nam wykorzystać nasze białka prawidłowo. Według wszelkiego prawdopodobieństwa osoba z niedoborem jodu może mieć niedobory białkowe. – Dr Bryce Vickery

Jod jest niezbędnym składnikiem w syntezie hormonów tarczycy. Więc jeśli go brakuje, synteza białek będzie zaburzona.
Hormony tarczycy mają dwa główne efekty fizjologiczne.
Zwiększają one syntezę białek w prawie każdej tkance ciała oraz zużycie tlenu wzrost zależnego od Na+ -K+ATPase (pompa sodowa Na).
Tarczyca potrzebuje jodu do syntezy tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3), hormony, które regulują metabolizm i kierują wzrostem i rozwójem.
Hormony tarczycy są niezbędne do życia, jako, że regulują podstawowe reakcje biochemiczne, szczególnie syntezy białka i aktywność enzymatyczną, w narządach docelowych, takich jak mózg, mięśnie, serce, przysadka i nerki, w ten sposób jod jest niezwykle(krytycznie) ważny dla rozwoju płodu .

Uszkodzenia transportu jodu może być skorygowane, w części, przez podawanie
racjonalnie dużych dawek kwasu askorbinowego lub bardziej naturalnej witaminy C.

Hormony tarczycy są syntetyzowane w komórkach pęcherzykowych tarczycy. Pierwszy krok do syntezy hormonów jest import jodku do komórek pęcherzykowych.
Hormon tarczycy reguluje syntezę białek mitochondriów przez stymulację syntezy mitochondrialnych modulatorów syntezy białek, oraz modulatory w tkankach specyficznych (stymulujące w wątrobie i hamujące w nerkach) mogą być wytwarzane przez hormon.
Pełna samowystarczalność jodowa ciała ma krytyczne znaczenie do zwalczania skutków ubocznych leków, hormonów tarczycy (Synthroid, itp.).
Długotrwałe stosowanie tych leków wiąże się z wyczerpaniem poziomu jodu z tarczycy i innych tkanek ciała, jak również zwiększa występowanie raka. Wszyscy pacjenci tarczycy powinno być na terapii jodem.

Jod jest potężnym podstawowym składnikiem odżywczym, z szerokimi efektami leczniczymi, a sto lat temu był powszechnie używany przez większość lekarzy. Od 1900 do 1960 prawie każdy lekarz w USA używał roztwór Lugola (jod) w swojej praktyce zarówno niedoczynności jak i nadczynności tarczycy, a także wielu, wielu innych przypadkach, wszystkie z doskonałymi wynikami. W rzeczywistości, jod uznano za panaceum na wszystkie ludzkie bolączki.
Laureat Nagrody Nobla dr Albert Szent Györgi (1893 – 1986), lekarz, który odkrył witaminę C, pisze:

„Kiedy byłem studentem medycyny, jod w formie KI (jodku potasu) był uniwersalnym lekiem, nikt nie wiedział co robił, ale robił coś i robił coś dobrego.”

Dziś wiemy, co robi jod i jak bardzo może pomóc ludziom, ale nowoczesna medycyna alopatyczna śpi i pozwala ludziom cierpieć i umierać z powodu z jego braku.

Jod jest strażnikiem uczciwości gruczołu sutkowego

Dr Robert Rowen mówi,że „piersi, jajniki i cysty skóry – rozwiązując każdy przypadek torbieli piersi, jod ma również niezwykły wpływ leczniczy na torbiele jajników”.
Choć mało kto wie, że obrzęk jajników jest stanem analogicznym do wola, kiedy tarczyca pęcznieje w odpowiedzi na niedobór jodu. Rezultatem woli często są zaburzenia hormonalne prowadzące do niedoczynności tarczycy. W przypadku Zespołu wielotorbielowatych jajników (PCOS ) głodowanie jajników powoduje, że stają się pęcherzykowate, obrzęknięte i ostatecznie nie będące w stanie regulować syntezą ich hormonów prowadzącą do braku równowagi i niepłodności. Badania rosyjskie śledzące Mastopatie również odkryły, że im większy jest niedobór jodu tym większa liczba torbieli w jajnikach. Od 1928 znane było to, że stężenie jodu w jajniku jest wyższe niż w każdym innym organie z wyjątkiem tarczycy.
Dr Browstein odkrył w swoich badaniach z dużymi dawkami jodu, że torbiele na jajnikach stawały się mniejsze i zaczęły znikać. Odkrył również, że libido u kobiet i mężczyzn wzrosło.

Potrzeba 20 do 40 razy więcej jodu do kontrolowania raka piersi i dysplazji niż potrzeba do zapobiegania wolom.

Wystarczająca ilość jodu może nie tylko uregulować dysfunkcje tarczycy, może pomóc w szeregu zaburzeń działania gruczołów, a także szerokim zakresem działania przeciwko wewnętrznym jak i zewnętrznym bakteriom, grzybom i wirusom.
Jod ma wiele nie endokrynologicznych efektów biologicznych, oraz rolę jaką odgrywa w fizjologii reakcji zapalnej. Jodki zwiększają ruch granulocytów do obszarów zapalenia oraz poprawę fagocytozy bakterii przez granulocyty i zdolność granulocytów do zabijania bakterii [ xv ].

Dr Robert Rowen informuje, że jod zmniejsza aktywność lipoprotein(a). Gdy ich poziom jest podniesiony, białko to może prowadzić do nadmiernej krzepliwości krwi, choroby naczyniowej. Jod z powodzeniem był stosowany przy bólach głowy, tworzeniu bliznowców, przyusznych kamieni kanałowych, chorobie Peyroniego i przykurczów Dupuytrena .
Dawki do sześciu razy niż zalecane dzienne spożycie były bezpiecznie stosowane miesiącami do zwalczania nadmiernego śluzu w przewlekłych chorobach płuc. Odkrył również, że jod znajduje się w dużych ilościach w mózgu ( w obszarach mózgu związanych z chorobą Parkinsona) i ciała rzęskowego oka, potencjalny czynnik w jaskrze .
„W 1860 pewien francuski lekarz błędnie podał jodynę, gdy miał zamiar dać naparstnicy kobiecie z chorobą Gravesa. Wyzdrowiała w ciągu trzech tygodni. Gdy odkrył swój błąd, powrócił do naparstnicy, a jej objawy wróciły. Przestawił się jodynę i uzyskał remisje”, poinformował dr Rowen.
Występowanie niedoboru jodu w chorobie sercowo-naczyniowej jest częsta. Niedobór hormonu tarczycy w układzie krążenia może charakteryzować się zmniejszoną kurczliwością mięśnia sercowego i zwiększenie obwodowego oporu naczyniowego, jak i ze zmianami w metabolizmie lipidów.
Badania przeprowadzone na 42 pacjentach z chorobą sercowo-naczyniową podzielono na 5 podgrup ze względu na obecność nadciśnienia, zastoinowej niewydolności serca, kardiomiopatii niedokrwiennej, dysfunkcji i zaburzeń rytmu serca.

Gdy badano stężenie jodu w moczu, najbardziej zmniejszyło się w grupie z arytmią i zastoinową niewydolnością serca.
Podwyższony poziom TSH odkryto u 3 pacjentów i podwyższony metabolizm lipidów (cholesterol, trójglicerydy) związanych z wszystkimi podgrupami bez arytmii.
Badacze doszli do wniosku, że suplementacja jodu może zapobiec pogorszeniu wpływu niedoboru jodu na choroby układu krążenia. [xvi]
Jod dokonał skoku w historii medycyny, gdy szwajcarski lekarz, Dr Jean François Condet ogłosił, że jod może zmniejszyć wola (powiększenie tarczyce). W tym momencie narodziła się współczesna medycyna, ponieważ po raz pierwszy mamy konkretną chorobę, którą możemy uśmierzyć konkretnym leczeniem.
To jest najbardziej ironiczne, że pierwszy krok alopatycznej medycyny był w kierunku żywieniowej, a nie w stronę chemicznej medycyny
jodem, minerałem powszechnie występującym w morzu.

 Zalecana dzienna ilość (RDA) jodu jest wystarczająca, aby zapobiec rozszerzaniu się tarczycy, tak samo jak RDA witaminy C, która jest dziś wystarczająca na tyle, by zapobiegać szkorbutowi, ale nie na tyle, aby zapobiec /pre scurvy syndromes/ lub chorobie sercowo-naczyniowej.

“Umieściliśmy 83-letnią kobietę na orto-jodo suplementacji na 6 miesięcy po 50 mg jodu dziennie. Rezultaty były następujące: ogromny wzrost energii, wytrzymałości, dobrego samopoczucia, pamięci. Po sześciu miesiącach jej skóra zaczęła się złuszczać, a nowa warstwa wyglądała młodziej. Kobieta była zdumiona swoim nowym wyglądem. Dr Guy Abraham napisał:
„Z naszego doświadczenia wynika, że starsze kobiety (szczególnie po 65 roku życia) zauważyły większe zmiany, zarówno fizyczne jak i mentalne.”
Dr Abraham jest endokrynologiem który obecnie jest zwolennikiem ruchu który propaguje użycie jodu jako bezpiecznego i skutecznego lekarstwa.

Tkanka piersi charakteryzuje się powinowactwem z jodem.
Niedobory jodu powodują mastopatie
z guzkami, powiększanie się cyst, ból i tkankę bliznowatą.

Doktorzy Abraham, Flechas i Brownstein przetestowali ponad 4000 pacjentów przyjmujących jod w dziennych dawkach od 12,5 do 50 mg, a u tych z cukrzycą do 100 mg dziennie. Odkryli oni, że „jod odwraca skutki mastopatii; pacjenci z cukrzycą przyjmujący jod potrzebują mniej insuliny; pacjenci z niedoczynnością tarczycy mniej leków na tę chorobę; ustępują symptomy fibromalgii, a pacjenci z migrenami przestali je miewać.” Możemy się spodziewać jeszcze lepszych wyników przy podawaniu jodu z chlorkiem magnezu.
Większość lekarzy i chirurgów widzi jod w wąskiej perspektywie, co jest jedną z największych tragedii alopatycznej medycyny. Większość osób z branż związanych ze zdrowiem to chemiczni terroryści w przebraniu, ignorujący nagromadzenie toksyn w naszej populacji, którzy nie mają zamiaru poinformowania ludzi o tym zagrożeniu i możliwych rozwiązaniach. Idealnym przykładem w tym wypadku jest rtęć. Rtęć jest toksyczna bez względu na źródło z jakiego dostaje się do naszego organizmu, ale dentyści nadal jej używają co sprawia, że współczesna era może być nazwana erą medycznego i dentystycznego barbarzyństwa. Lubimy myśleć, że jesteśmy inteligentnymi ludźmi, zaawansowaną rasą, jednak jak widać, ci którzy powinni być najlepsi i najbardziej inteligentni z nas (lekarze) trują młodych i starych rtęcią. To co robią i czemu jednocześnie zaprzeczają jest więcej niż przestępstwem.
W dodatku ci sami urzędnicy służby zdrowia nie znają zastosowania podstawowych lekarstw takich jak jod, chlorek magnezu czy wodorowęglanu sodu i innych substancji, które codziennie ocalają ludzkie życia. Dla większości lekarzy jod to tylko antyseptyk, który dezynfekuje wodę pitną i zapobiega infekcjom związanym z ranami chirurgicznymi, wiedzą, że tarczyca potrzebuje go aby wytwarzać swoje hormony i to wszystko.
Według doktora Goerge’a Flechasa wielu jego pacjentów cierpiących na cukrzycę mogło zmniejszyć swoją dawkę insuliny i lekarstw na cukrzycę po uzupełnieniu niedoborów jodu. Rozwiązanie wielu problemów jest tuż przed naszymi oczami, medyczna tajemnica, która ujawni nam naszą ignorancję dotyczącą ogromnego znaczenia minerałów w naszym życiu. Naukowcy medyczni i nie tylko, mogą wyjaśnić dlaczego cukrzycy i inni chorzy mogą wiele zyskać z intensywnej suplementacji jodem, ale czy urzędnicy medycyny alopatycznej będą tego słuchać? Wątpię.

Jod jest używany przez każdy receptor hormonów w organizmie.
Niedobór jodu powodu dysfunkcje hormonalne, które można zaobserwować,
jeśli chodzi o praktycznie każdy hormon w organizmie. – Dr. George Flechas

To wyjaśnia po części dlaczego pacjenci z cukrzycą Dr Flechasa widzą tak ogromne rezultaty. Z jakiego innego powodu pacjenci, którzy przyjmują jod mieliby zauważyć polepszenie samopoczucia, zwiększona energię i zwiększoną jasność myślenia? Kolejne skutki to odczucie ciepła w zimnych środowiskach, mniejsza potrzeba snu, poprawa cery i lepsze trawienie. Oczywistą odpowiedzą jest stwierdzenie, że jod jest pierwiastkiem śladowym używanym do syntezy hormonów i minerał, który odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu hormonów w receptorach hormonalnych.
Tyroksyna i Trójjodotyronina stymuluje i utrzymuje normalny rytm serca, ciśnienie krwi i temperaturę ciała.
„Mimo tego, że medycyna zwykle polega na specjalnych testach hormonalnych jak na przykład TSH i inne, aby ocenić funkcjonowanie gruczołu tarczycy, o wiele bardziej dokładny w tym celu wydaje się prosty pomiar temperatury. Przez ostatnią dekadę zauważyłem, że 90 % osób miało temperaturę PONIŻEJ typowej. Po włożeniu termometru w usta rano powinien pokazywać on temperaturę 36.4 stopni Celsjusza lub wyższą. W południe około 37 stopni. Temperatura to najprostszy sposób zmierzenia metabolizmu, czyli kluczowego wskaźnika funkcjonowania tarczycy” mówi dr Norman Shealy, który sugeruje dawkę 1500 mikrogramów jodu dziennie od 4 do 6 tygodni. Jeśli temperatura wróci do normy, obniż dawkę jodu do 600 mcg dziennie. Zdolności jodu do ożywienia wrażliwości hormonalnej przyczyniają się też do wrażliwości na insulinę.
Dr Flechas twierdzi: „ Kiedy leczyłem kobietę ważącą 320 funtów (145 kg) z cukrzycą insulino-zależną nauczyłem się cennej rzeczy o roli jodu w funkcjonowaniu receptorów hormonalnych. Ta kobieta trafiła na pogotowie z poziomem cukru we krwi 1, 380 mg/dl. Potem podczas pobytu w szpitalu zaczęła przyjmować insulinę i zaczęła używać glukomierza. Miała go używać 2 razy dziennie.
2 tygodnie później gdy wróciła na kontrolę, poinformowano ją, że wyniki szpitalne pokazują, że ma mastopatie (FBD -Fibrocystic Breast Disease) i wyznaczono jej dawkę 50 mg jodu (4 tabletki). Tydzień później poprosiła ona o zmniejszenie dawki insulin ponieważ pojawiła się u niej hipoglikemia. Potem kobieta ta zgodnie ze wskazówkami lekarza obniżała systematycznie dawkę insuliny, kiedy widziała u siebie objawy hipoglikemii na glukometrze. 4 tygodnie później po kontroli miałem wyniki z jej gleukometru na swoim komputerze i zauważyłem, że średni poziom cukru to 98. Pochwaliłem ją za pilne wysiłki w kontrolowaniu diety i poziomu cukru oraz dawkowania insuliny. Kiedy zapytałem ją dlaczego nastąpiła tak duża zmiana (polepszenie) jeśli chodzi o jej cukrzycę, odpowiedziała, że to dzięki jodowi.”

Zwiększony metabolizm zwiększa potrzebę jodu.
Jeśli osoba nie przyjmuje wystarczająco dużo jodu i jednocześnie przyjmuje leki na tarczycę, 
jej deficyt jodu się zwiększy.

Dr Flechas zauważył dwa lata później i 35 kilo mniej, ta sama kobieta przyjmowała dawkę jodu około 50 mg dziennie. „Od tamtego czasu wykonaliśmy badanie na 12 cukrzykach i w sześciu przypadkach mogliśmy odstawić ich lekarstwa na cukrzycę. Dzienna dawka jodu wynosiła od 50 do 100 mg dziennie. Wszyscy pacjenci z cukrzycą mieli w rezultacie obniżoną dawkę lekarstw niezbędną do leczenia ich cukrzycy.”

Brak jodu w skórze objawia się suchą skórą oraz skórą która się nie poci kiedy jest gorąco. – Dr. Jorge D. Flechas

Każdy się zgodzi, że brak jodu w diecie powoduje szereg problemów m.in. wole, niedoczynność tarczycy, opóźnienie umysłowe, kretynizm (poważne opóźnienie umysłowe w połączeniu z deformacją fizyczną). Ludzie z niedoborem jodu cierpią na choroby fizyczne, neurologiczne, umysłowe, immunologiczne i reprodukcyjne. Jod jest ważny do odpowiedniego funkcjonowania systemu nerwowego, a dr S. Cunnane sugeruje, że „jod jest głównym składnikiem odżywczym mózgu w jego ewolucji.”

Niedobór jodu jest główną przyczyną problemów umysłowych. Dr Flechas twierdzi: „U noworodków jod odpowiedzialny jest za rozwój IQ dziecka.” Ostatnie badania pokazują, że niedobór jodu jest prawdopodobnie źródłem zaburzeń uwagi u dzieci. Poseł Dan Burton (Indiana) powiedział: „Mamy w kraju wręcz epidemię autyzmu. Rodzice i doktorzy starają się znaleźć odpowiednie formy leczenia.” Nie zbadano jeszcze na ile jodu może pomóc dzieciom z uszkodzeniami neurologicznymi, ale jod i magnez powinny być logicznie pierwszymi środkami po jakie sięgną rodzice. Jodu powinno się także używać przed, w czasie i po ciąży. Prawdopodobnie niedobór jodu jest groźny szczególnie dla rozwijającego się embriona, a niedobory jodu u ciężarnych powodują poronienia.
Niedobór jodu może spowodować nie tylko kretynizm, ale wręcz zagrozić przeżyciu dziecka. Odpowiednia dawka jodu zapewnia również ochronę przed infekcjami i skutkami ubocznymi szczepionek. W badaniu wykonanym na 617 niemowlętach od 6 tyg. do 6 miesięcy, w środowisku ubogim w jod pokazały, że te którym dodano 100 mg oleju z jodem miały sporo niższy wskaźnik umieralności niż niemowlęta którym go nie podano.

To niedobory magnezu i jodu powodują zapalenie tarczycy, a nie nadmiar jodku.

Niedobory jodu stwarzają ryzyko dodatkowego ryzyka reprodukcyjnego, w tym niedoczynności tarczycy i niepłodności. Niedoczynność tarczycy powoduje anowulację (brak owulacji), niepłodność, nadciśnienie ciążowe. Odpowiedni poziom jodu pomaga w odpowiedniej dystrybucji estrogenu, który jest niezbędny w odpowiednim funkcjonowaniu kobiecych hormonów płciowych. Jod przyczynia się do tworzenia testosteronu. U kobiet ten hormon odpowiada za popęd płciowy, a u mężczyzn niezbędny do funkcjonowania.

Jod jest moim lekiem z wyboru. Używam go do wszystkiego. Podawałam go dzieciom i wnukom. Mój syn miał mieć usunięte migdałki, a po tym jak spryskałam jego migdałki jodem, przestał mieć problemy z gardłem. Jak wiece jod szybko wysycha, więc nie połknął on nawet kropli. Jod zadziałał w ciągu 24 godzin po spryskaniu gardła.

Według Dr Johna Myer’a jod ma bezpośredni efekt na skurcze mięśni. Pomaga w skurczach mięśni nóg, przynosi ulgę w bólu osierdziu i ma rewelacyjny wpływ na skurcze i energię mięśni w całym ciele. Dr Myer zapewnia, że jod gra kluczową i krytyczną rolę w systemie limfatycznym i gruczołach limfatycznych. Spuchnięte gruczoły podżuchwowe zmniejszą się i zmiękną po kilku minutach po rozpuszczeniu jodowanej limonki w ustach.
Jod jest efektywnym sposobem na oczyszczanie wody; jego działanie zależy od skoncentrowania jodu, temperatury wody i długości kontaktu. Np. koncentrat 8mgs na litr w 20 stopniach Celsiusza po 10 minutach zniszczy wszystkie patogeny. Niższe stężenie i niższa temperatura wody wymaga więcej czasu na oczyszczenie. Tabletki jodu wymyślono w czasie II wojny światowej aby dezynfekować małe ilości wody w razie sytuacji awaryjnej lub tymczasowego użycia.
Kilka kropel nalewki z jodem lub tabletek z jodem jest popularny wśród biwakowiczów i żołnierzy do dezynfekcji wody. Powinno się utrzymać osad jodyny od 0.5 do 1.0 mg/l co daje wodzie mało lub w ogóle posmaku i zapachu.
Przy przyjmowaniu jodu i innych minerałów (jod w połączeniem z selenem przynosi pozytywne zmiany w fizjologii komórek [type 1 deiodinase (D1) and glutathione peroxidase (GSHPx]). Jod z magnezem, wspomagany chelatowaniem, pomaga w schorzeniach na które nie pomagały inne leki. „Medycyna orthomolekularna (czyli dotycząca odpowiednich molekuł) ” Dr Linusa Pauling’a odnosząca się do stworzenia optymalnego molekularnego środowiska w ciele powinna stać się kamieniem węgielnym medycyny jednak został zastąpiony systemem, który niszczy ludzkie życie truciznami farmaceutycznymi. Allopaci (konwencjonalni lekarze) żyją złudzeniem, że jeśli dawka trucizny w leku będzie minimalna to nie przyniesie ona krzywdy, jednak widzimy teraz tragiczne skutki ich błędów w straconych życiach.

Niedobory jodu i/lub selenu mogą zmienić dystrybucję i homeostazę (zdolność utrzymywania stałości parametrów wewnętrznych w systemie) innych minerałów.

Funkcjonowanie naszego ciała bez odpowiednich minerałów to jak próba jechania autem bez oleju. Silniki naszego życia komórkowego i tak łatwo się psują ze względu na zanieczyszczenia powietrza, pokarmu, wody oraz leki i substancje medyczne i dentystyczne. Minerały są potężnymi lekami ponieważ dotykają one i wpływają na najważniejsze funkcje fizjologiczne ciała.
Można wręcz podejrzewać o konspiracji, która ma na celu utrzymywanie ludzi w nieświadomości, jeśli chodzi o niedobory jodu, ponieważ ten niedobór powoduje znaczne osłabienie naszej woli, intelektu, energii i witalności oraz podatność na problemy z tarczycą, brak równowagi hormonalnej, raka piersi, jajników i prostaty.
Wielu dobrych lekarzy zastanawia się dlaczego średnia dzienna dawka jodu jest ustalona na tak niskim poziomie i dlaczego wiele poprzednich źródeł jodu zostało wymienionych na inne substancje, takie jak np. bromki czy chlorki które zmniejszają poziom jodu i nie oferują żadnych wartości w zamian?Dr Danil Huffy mówi ostro, ale te słowa muszą paść podczas rozmowy o jodzie i związanych z nim kwestiach. „Czy to nie dziwne, że rząd wydaje jod jako lekarstwo przed skutkami radioaktywnego jodu, kiedy w tym samym czasie konowały- lekarze używają tego samego radioaktywnego jodu na pacjentach z problemami z tarczycą, aby „wyleczyć” ‘chorobę’ tarczycy spowodowaną brakiem naturalnego jodu? Naturalny jod chroni gruczoły tarczycy przed destrukcyjnym radioaktywnym jodem, jednak ten sam radioaktywny jod jest używany przez głupich lekarzy, aby niszczyć i tarczyce ich pacjentów? Dlaczego lekarze przestali używać płynu Lugola, pewnego leku na choroby tarczycy?”
Prezydent Franklin D. Roosevelt powiedział kiedyś: “Nic w Rządzie i polityce nie dzieje się przez przypadek, jeśli coś się dzieje to było to wcześniej dobrze zaplanowane.”
J. Edgar Hoover powiedział: “Jednostka jest upośledzona, jeśli ma do czynienia bezpośrednio z konspiracją tak wielką, że ciężko w to uwierzyć, że w ogóle istnieje”
Jeśli chodzi o jod, spodziewaj się najgorszego ze strony rządu i urzędników służby zdrowia którzy chcą zatruć ludność. Co można o nich powiedzieć jeśli nadal dopuszcza się stosowanie aspartamu, chociaż naukowcy udowodnili, że do jeden z najgorszych dodatków do jedzenia? Na szczęście mamy teraz do czynienia z powrotem popularności jodu.

Orto-jodo-suplementacja powinna być częścią pełnego programu odżywiania, kładącego nacisk na magnez zamiast wapnia. – Dr. Guy Abraham

Orto-jodo-suplementacja polega na spożywaniu podstawowych suplementów z jodem, aż gruczoł tarczycy i inne wrażliwe na jod części naszego ciała osiągną niezbędny poziom tego minerału. W rzeczywistości nie ma powodu aby obawiać się jodu przy podejściu do jego stosowania z rozsądkiem i odrobiną ostrożności, wtedy będzie on stymulował proces detoksyfikacji z metali ciężkich, szczególnie halogenów (chlorowców). Sto lat temu każdy lekarz używał jodu, a ci lepsi używają go nadal.

Co 17 minut, każda kroplą naszego ciała przepłynie przez nasz gruczoł tarczycy i jeśli ma ona wystarczający poziom jodu, bakterie i wirusy w naszej krwi są zabijane podczas gdy krew przepływa przez tarczycę.

Dopiero zaczynamy odkrywać na nowo niezwykłe lecznicze możliwości jodu. Może nie jest to wszechstronny lek na wszystkie choroby jak mówili kiedyś lekarze, ale może zdziałać niezwykłe rzeczy gdy spożywany jest z chlorkiem magnezu, kwasem liponowym (ALA) i w przypadku raka z wodorowęglanem sodu. Medycyna Przetrwania z XXI Wieku zawiera rewolucyjny protokół postępowania w przypadku raka piersi który mówi o chlorku magnezu, jodzie i wodorowęglanie sodu. Kiedy połączymy te trzy lekarstwa „awaryjne” i będziemy ich odpowiednio używać, zrewolucjonizujemy onkologię, ale zarazem będzie to zagrożenie dla przemysłu farmaceutycznego, którego zyski zmniejszą się drastycznie jeśli ludzie zaczną używać tych tanich, bezpiecznych i efektywnych leków.
Medyczna prawda jest oczywista i jasna jak słońce. Z czasem medycyna dojdzie do prawdy. Jak zobaczysz w Trans-skórnej Terapii Magnezem, badania pokazały, że chlorek magnezu jest mistrzem wagi ciężkiej medycznego świata, zdolnym ocalać życia w kryzysowych sytuacjach, a w połączeniu z innymi podstawowymi substancjami odżywczymi stworzonymi na potrzeby medycyny, są one odpowiedzią jakiej szukamy, jeśli chodzi o ochronę siebie i naszych bliskich przed otaczającymi nas toksynami.

Mark Sircus

Komentarz – WALTERA LASTA

Zwiększaj poziom przyjmowanego jodu cały czas monitorując swoje zdrowie. Według obecnych ostrzeżeń medycznych, jod może tłumić funkcje tarczycy. Jednakże dawka która jest niebezpieczna to około 750 mg jodu, a kropla płynu Lugola ma zaledwie 6.5 mg.

Nasycony roztwór jodku potasu był używany jako awaryjny środek na niedoczynność tarczycy ponieważ wysokie ilości jodku tymczasowo tłumią wydalanie hormonów tarczycy. Dawka to 5 kropli nasyconego roztworu jodku potasu z 250 mg jodu w formie jodku trzy razy dziennie. Zalecana dawka chroniąca tarczycę przed zatruciem radioaktywnym to 100 mg jodu dziennie. Dwie krople nasyconego roztworu jodku potasu lub standardowa 130 mg pigułka mogą być używane dziennie w wypadkach nuklearnych, aby zablokować wpływ radioaktywnego jodu.

Głównymi przyczynami stłumienia funkcji tarczycy są grzyb Candida, rtęć i fluorek. Do roku 1970 fluorek był przepisywany przez lekarzy jako lekarstwo na stłumienia funkcji tarczycy osobom z nadczynnością tarczycy!

Niektóre symptomy niedoczynności tarczycy to zmęczenie, niedowaga lub nadwaga, zatwardzenie, problem z myśleniem, suchość skóry, niskie ciśnienie kwi, zatrzymywanie płynów, depresja, i zwolnione odruchy. Używanie wysokich dawek suplementów z jodem wymaga obserwacji nadczynności gruczołu tarczycy, czyli objawów takich jak niepokój, bezsenność, nagła utrata wagi, biegunka, szybki puls, wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia widzenia.
Suplementy z jodem normalizują nad-aktywną tarczycę, w tym choroby autoimmunologiczne i raka tarczycy. Jednak jeśli nadczynność tarczycy objawia się wolem, dodatkowa dawka jodyny może początkowo spowodować nadmierną stymulację. Aby unormować wielkość tarczycy i jej funkcje dawka jodu powinna być zwiększana stopniowo i tymczasowo zmniejszana, jeśli zajdzie nadmierna stymulacja, a po jakimś czasie znowu zwiększana.
Innym problemem jest fakt, że jod stymuluje serce i jeśli używasz leków na tarczycę lub innych stymulantów, twoje serce może nie wytrzymać i możesz mieć palpitacje. W tym wypadku zredukuj leki, aby pozbyć się tego problemu.
Z mojego doświadczenia wynika że największą korzyścią z przyjmowania dużej ilości jodu jest jego efektywność w zabijaniu grzyba Candida oraz innych grzybów i mikrobów. To może być też przyczyną jego efektywności w przypadku raka piersi i tworzenia cyst w piersiach, jajnikach i macicy. Sekretem sukcesu jodu może być też fakt, ze jod i grzyby lubią się sytuować w membranach śluzowych. Jod utrzymuje je w zdrowiu, co pomaga przezwyciężyć choroby autoimmunologiczne, problemy z zatokami, astmą, rakiem płuc i innymi problemami z płucami, oraz choroby jelit w tym zapalenia i nowotwory. Badania pokazują, że najlepszy suplement jodu to ten zawierający jod molekularny, który preferuje tkanka piersi.

Najczęstsze użycie jodu jako środka odkażającego to 4 x 6 na 8 kropli lub 3 x 10 kropli roztworu Lugola przez 3 tygodnie, patrz: Ostateczne Oczyszczenie(Ultimate Cleanse). Ostatnio wydano zakaz sprzedaży większej ilości płynu Lugola niż 30 ml, ale w Stanach może nadal kupić Iodoral (tabletki z jodem) i 2 % roztwór jodu i spożyć 5 razy więcej kropli niż w przypadku płynu Lugola, ale upewnij się, że używasz roztworu jodu w wodzie, a nie alkoholu. Iosol, jodek jodu/amonu jest lekarstwem, które posiada 1.8 mg jodu/jodku w kropli.
W Australii nie wolno używać płynu Lugola, ani innych podobnych roztworów jodu jako lekarstw. Można jednak nadal kupić roztwór Lugola do akwarium i oczyszczania wody, patrz: http://www.strideintohealth.com.
Możesz monitorować swoje funkcje tarczycy poprzez sprawdzanie temperatury przed wstaniem z łóżka rano. Mierzenie jej pod językiem daje lepsze wyniki niż pod pachą. Kobiety przed menopauzą powinny mierzyć ją w pierwszej połowie cyklu przed owulacją, a najlepiej w pierwszym tygodniu po rozpoczęciu miesiączki. Temperatura powinna wynosić 36,5 stopnia Celsiusza lub wyżej, inaczej możemy podejrzewać nad-aktywność tarczycy. Inną możliwością przyczyny podniesionej temperatury jest oczywiście także np. infekcja lub proces leczenia.

Inny doskonały artykuł który polecam to „Jod dla Zdrowia” autorstwa Donalda Millera. Paragraf z niego brzmi:

„Więcej niż 4,000 pacjentów w tym projekcie przyjmuje jod codziennie w dawkach od 12,5 do 50 mg; a diabetycy nawet do 100 mg. Naukowcy odkryli, że jod odwraca skutki mastopatii, cukrzycy (pacjenci wymagają mniej insuliny), oraz chorób tarczycy (również po pewnym czasie przyjmujących mniej lekarstw), i powoduje zanik fibromalgii. Ustępują również migreny. Parafrazujac dr Szent-Györgi, te badania nie mówią jednoznacznie jak działa jod, ale na pewno działa on pozytywnie.”

Więcej artykułów w jednym miejscu na temat Jodu można znaleźć w linku poniżej

https://forum.wybudzeni.com/index.php?topic=814.0

 1. Test na poziom jodu w organizmie
 2. Fragment książki z 1929 r napisanej przez Zdzisława Szpora.
 3. Tarczyca , czyli żywy włos i żywa myśl
 4. Preparaty jodu
 5. Znaczenie jodu dla zachowania dobrego stanu zdrowia
 6. Jod-doskonałe panaceum

http://www.tarczycahashimoto.pl/

 

Wielka debata o jodzie – Sally Fallon Morell

Mimo, że doktor Weston Price znalazł zdrowe populacje, które spożywały stosunkowo mało jodu, to badania wykazują, że współcześnie większość ludzi najlepiej radzi sobie przy górnej granicy skali, przyjmując około 1000 mcg na dzień. Często zapomina się o tym, że wiele czynników we współczesnej diecie wpływa negatywnie na pracę tarczycy i zwiększa nasze zapotrzebowanie na jod – nie tylko ekspozycja na halogeny takie jak fluor, chlor i brom, ale także niedobory w witaminie A, B6, selenie i magnezie. Zmniejszona ekspozycja na halogeny i obfite zażywanie tych kluczowych składników zmniejsza nasze zapotrzebowanie na jod.

W latach 70. badacze brali pod uwagę kwas linolowy omega-6 jako lekarstwo na nadczynność tarczycy.
Jod na skórę jest świetnym lekarstwem na zmiany przednowotworowe, pieprzyki, keloidy i inne problemy skórne. Wg doktora Davida Derry,
„…skłonność jodu do wywoływania naturalnej śmierci komórek (apoptoza) czyni go efektywnym przeciwko zmiano przednowotworowym, a prawdopodobnie także wielu nowotworowym. Dany obszar wymieniany jest na zdrową skórę.”
Jod może być pomocny również w leczeniu innych rodzajów raka, ponieważ indukuje apoptozę – zaprogramowaną śmierć komórek. Apoptoza jest kluczowa dla wzrostu i rozwoju (palce u dłoni płodu kształtują się właśnie przez apoptozę tkanki pomiędzy nimi), a także dla niszczenia komórek, które stanowią zagrożenie dla integralności organizmu, jak komórki rakowe czy komórki zainfekowane wirusami. W pewnym eksperymencie, ludzkie komórki raka płuc, które połączono z genami stymulującymi wychwytywanie i zużycie jodu, przeszły apoptozę i zmniejszyły się gdy dodano jod – tak w przypadku in vitro (poza ciałem) jak i w przypadku wszczepienia ich do żywych myszy. Niektórzy przewidują więc szersze wykorzystanie jodu w leczeniu raka.

Płyn Lugola

Komentarze
 1. stop nwo pisze:

  pytanie tylko w jaki sposób dostarczyć sobie takie ilośći jodu elementarnego?

 2. Golem pisze:

  Kup sobie zwykłą Jodynę w aptece. i Do pół szklanki wody daj 20 kropel . Wypij. duszkiem. Jak będziesz to robił przez 7 dni potem przerwa 3 miesiące i znowu. Inni wolą się bawić i robić sobie od pięciu kropel codziennie zwiększając o jedną, aż dojdą do 20.

 3. iss pisze:

  jod wchłania się przez skórę – można posmarowac, sama stosuje

 4. Max pisze:

  A to dziwne…nie dalej jak 3 dni temu ogladalem na YT reportarz „Czym truje na NWO”…oprócz rtęci, aluminium w powietrzu, fluoru i takich tam…znalazl sie tez Jod… Ciekawe komentarze byly pod spodem…”Uciekajcie od morza…wdychanie Jodu grozi uduszeniem…etc”
  Pytanie…Komu sie teraz wierzy? Kazdy mowi cos innego..wszystko staje sie sprzeczne z innymi wiadomosciami…A moze to dziala na zasadzie-> WODA Z MÓZGU?

  • gosieks2014 pisze:

   Mało kto jednak rozróżnia jod organiczny od nieorganicznego. Pierwszy jest radioaktywny i m.in. wydostawał się do atmosfery po Czarnobylu, drugi jest leczniczy i po Czarnobylu w postaci Płynu Lugola był podawany.

   • Tomek pisze:

    Tak! To bardzo ważne!!!
    Większość nieporozumień bierze się właśnie z mylenia tych dwóch rodzajów Jodu!
    Jod nieorganiczny TAK!!!
    Jod organiczny NIE!!!!!!

  • Zbyszek pisze:

   może chodziło o jod organiczny radioaktywny, od takiego oczywiście że trzeba uciekać .

  • Skwarus pisze:

   Od tego masz mózg żeby samemu dociec gdzie leży prawda. Jod wdychali marynarze od stuleci i tryskali zdrowiem ponadprzecietna siła podobnie wikingowie i inni

  • Natalia pisze:

   Jod organiczny jest dla zdrowia niebezpieczny należy suplementować jod nieorganiczny. ,

 5. Michał pisze:

  Dziękuję za wpis, wypróbuję jod 🙂

 6. Ela pisze:

  Witam Bladego Mamuta,
  na witrynie Akademia Witalności pisze Pan, że stosuje 15% płyn Lugola. Czy byłby Pan tak uprzejmy i podał mi źródło skąd wziąć taki roztwór? Szukałam w sieci i nic nie znalazłam. W aptece mogą zrobić, ale tylko na receptę. Bardzo proszę o pomoc.

  Ela

  • bladymamut pisze:

   Witam
   Ja kupuje w Anglii na ebayu lub w innych miejscach w sieci roztwór Lugola, który trzeba szukać pod nazwą „Lugol Solution”, „Lugol’s Iodine” oraz jod w tabletkach „Iodoral”
   http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_sacat=0&_sac=1&_nkw=lugols+iodine
   http://www.amazon.co.uk/Iodoral-12-5-mg-180-tablets/dp/B003BB0VMC

   Jak jest z wysyłką z Anglii do Polski to nie wiem, w razie czego mogę wysłać zapytanie do któregoś ze sprzedawców czy wysyłają za granicę, pozostaje tylko kwestia, czy przesyłka dotrze.

   Pozdrawiam
   Patryk

   • Ela pisze:

    Dziękuję bardzo za pomoc, myślę że po Pana wskazówkach powinnam sobie poradzić.
    Pozdrawiam ciepło
    Ela
    P.s.
    Bardzo ciekawy blog, gratuluję doboru tematów.

   • Ulla pisze:

    hello Patryku…przeczytalam powyzszy tekst od dechy do dehy…super napisany…DZIEKI:) i mysle ze na moja niedoczynnosc tarczycy znalazlam juz wyjscie…od Panow w bialych kitlach uciekam i omijam Ich szerokim lukiem…nie przekonuja mnie dyplomy na scianach, ani Ich leczenie, aby nas leczyc i …leczyc i NIGDY NIE WYLECZYC…a wiec do dziela…wlasnie jestem w Londynie wiec i w plyny i w tabletki „Iodoral” sie zaopatrze…:)…serdecznie pozdrawiam i zdrowka dobrego zycze…:)

 7. rydzol pisze:

  Myślę Panie Patryku, że robi Pan dla Nas Polaków wiele, wiele dobrego. Jest Pan gigantem w przekazywaniu Nam ogromnej wiedzy. Dziękuję Panu, że Pan jest z Nami, Panie Patryku.

 8. kifash pisze:

  Gdzie mogę dowiedzieć się jak dawkować płyn lugola przy hashimoto?

  • bladymamut pisze:

   Na stronie http://rozanski.li/?p=3185 jest artykuł „Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy.” autor nie napisał drugiej cześci, a w tej napisał, że w przyczynowym leczeniu choroby Hashimoto duże znaczenie mają preparaty mineralno-ziołowe.
   Co zrobisz to będzie Twoja decyzja. Ja zacząłbym od jednej kropli powiedzmy przez tydzień, a potem dodawał kolejną z każdym tygodniem.

   Zanim zacząłem używać płyn Lugola zrobiłem sobie analize pierwiastkową włosów, jest to koszt około trzystu zzłotych
   https://bladymamut.wordpress.com/2015/02/04/analiza-pierwiastkowa-wlosow/
   Jako, że Hashimoto jest chorobą autoimunilogiczną to może warto pomyśleć o zrobieniu testu na nietolerancje pokarmową Food Print 200+. To badanie jest o wiele droższe, bo w okolicach 1500zł, Co to jest to znajdziesz w linkach poniżej.
   http://www.cambridge-diagnostics.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=50&Itemid=37
   http://www.ajwen.pl/oferta/analiza-nietolerancji/

   Choroba Hashimoto (Morbus Hashimoto) została opisana przez japońskiego lekarza Hakaru Hashimoto (1881-1934) w 1912 roku, choć podłoże autoimmunologiczne zostało dopiero ustalone w 1967 roku. Czasem choroba ta nosi nazwę zapalenia limfocytowego tarczycy, co odzwierciedla nazwa łacińska Thyreoiditis lymphocytica. Choroba jest spowodowana wytwarzaniem przeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie (anty-TPO) i tyreoglobulinie (anty-Tg).

   Dla wyjaśnienia podam, że tyreoglobulina jest białkiem w układzie koloidalnym, które wypełnia pęcherzyki każdej tarczycy. Jest kwasochłonna. Umożliwia przechowywanie hormonów tarczycy (w postaci ujodowanej). Komórki pęcherzyków tarczycy wytwarzają 2 hormony: trójjodotyroninę (T3) i tyroksynę (tetrajodotyroninę, czyli T4). W celu wytworzenia i przechowywania hormonów tarczycy najpierw musi powstać polipeptyd, czyli białko, co odbywa się w szorstkiej siateczce śródplazmatycznej (retikulum endoplazmatyczne granularne). Do białka dodawane są cukry: mannoza i galaktoza, zatem tyreoglobulina jest pod względem chemicznym glikoproteiną (białko+cukier). Proces dołączania cząsteczek cukru do białka odbywa się w retikulum endoplazmatycznym i w aparacie Golgiego komórek nabłonkowych pęcherzyków tarczycowych. Następnie utworzone, gotowe cząsteczki tyreoglobuliny są transportowane do światła pęcherzyków tarczycowych i oddawane do koloidu. Jednocześnie tarczyca ma zdolność pochłaniania jodu. Jod jest wychwytywany przez komórki nabłonka pęcherzyków. W ich błony wbudowane są pomy jodowe, transportujące jod. W tych samych komórkach znajduje się enzym – peroksydaza, która utlenia jony jodu do jodu pierwiastkowego:

   2I- —> I2 + 2 e

   Jod pierwiastkowy przedostaje się do koloidu, w którym jest związany przez aminokwas tyrozynę, wchodzący w skład tyreoglobuliny. Jeden atom jodu wiąże się z jedną cząsteczką tyrozyny, dając monojodotyrozynę (MIT). Gdy zwiąże dwa atomy jodu przekształca się w dijodotyrozynę (DIT). Peroksydaza odpowiedzialna jest za wewnątrzcząsteczkową przebudowę struktury tyreoglobuliny, podczas której z dwóch cząsteczek dijotyrozyny powstaje tyroksyna (tetrajodotyronina). Gdy połączeniu ulegną dijototyrozyna i monojodotyrozyna powstaje trójjodotyronina T3.

   MIT + DIT = T3

   DIT + DIT = T4

   Gdy potrzebny jest hormon tarczycowy enzymy proteolityczne hydrolizują tyreoglobulinę uwalniając T3 i T4 do krwi. Hormony tarczycy zwiększają liczbę i aktywność mitochondriów w komórkach ciała. Pobudzają podstawową przemianę materii, zwiększają oddychanie tlenowe, fosforylację oksydacyjną i syntezę białek. Pobudzają transkrypcję. Zwiększają pochłanianie cukrów z jelit, pobudzają wzrost organizmu oraz rozwój ośrodkowego układu nerwowego. Tarczyca w komórkach C wytwarza również hormon peptydowy – kalcytoninę, która hamuje aktywność komórek kościogubnych – osteoklastów (degradujących kości i uwalniających wapń z kości do krwi). Kalcytonina prowadzi do zmniejszenia stężenia wapnia we krwi, czyli prowadzi do hipokalcemii. Zwiększa wydalanie wapnia i fosforanów z moczem, hamuje wchłanianie wapnia z jelit do krwi. Dlatego, że kalcytonina blokuje degradację kości – jest stosowana w leczeniu osteoporozy.

   Wytwarzanie przeciwciał przeciwko własnej tyreoglobulinie lub peroksydazie powoduje stan zapalny tarczycy, nacieki limfocytowe, co prowadzi do niedoczynności tarczycy.

   Choroba Hashimoto występuje u około 2% społeczeństwa. Dotyczy ludzi w każdym wieku. Wyraźnie częściej dotyka płci żeńskiej (do 95%).

   U chorych stwierdza się wysokie miana przeciwciał anty TPO i anty TG, a niekiedy przeciwko receptorowi TSH. TSH, czyli tyreotropina wpływa stymulująco na komórki pęcherzyków tarczycowych do wytwarzania i wydzielania hormonów tarczycy (T3 i T4). TSH jest wytwarzany przez przysadkę mózgową (płat przedni, czyli gruczołowy – Lobus anterior glandula pituitaria, hypophysis).
   Reakcję autoimmunologiczną wyzwalają limfocyty Th1 oraz cytotoksyczne limfocyty T. Limfocyty Th, czyli pomocnicze reagują na antygeny pośrednio przez wytwarzanie cytokin (interleukiny i limfokiny). TH1 wzmagają odpowiedź typu komórkowego i wydzielają głównie interleukinę 2 (IL-2) oraz interferon gamma (IFN-gamma). Limfocyty cytotoksyczne (Tc) niszczą komórki rozpoznane jako obce, zakażone lub nieprawidłowo ukształtowane. W przypadku choroby limfocyty nie rozpoznają komórek tarczycy jako własne, lecz obce, zawierające antygen i dlatego dążą do ich zniszczenia.
   Choroba Hashimoto może występować z wolem, z prawidłową wielkością tarczycy lub w postaci zanikowej tarczycy. Antygeny tarczycy powodują powstawanie przeciwciał, wywołujących uszkodzenie lub zniszczenie tkanki tarczycowej. Nie zawsze objawy niedoczynności tarczycy są wyraźnie zaznaczone. Przebieg jest przewlekły, postępujący. Odczyn Biernackiego (OB) jest przyśpieszone, czasem występuje gorączka. We krwi panuje zwiększone stężenie TSH. Zmniejszone lub prawidłowe jest stężenie FT3 i FT4 w surowicy. W obrazie USG charakterystyczna jest hipoechogeniczność miąższu. W naciekach zapalnych tarczycy stwierdza się plazmocyty i limfocyty. Powstają grudki chłonne z dużymi ośrodkami namnażania. Pojawia się zanik lub przemiana onkocytarna nabłonka pęcherzyków gruczołu tarczowego. Jądra onkocytów dają obraz (imitację) komórek nowotworu złośliwego. We wczesnym okresie choroby czynność tarczycy jest prawidłowa, a nawet przejawia nadczynność (Hashitoxicosis). Dopiero po wielu miesiącach lub latach rozwija się niedoczynność. Chorzy mogą odczuwać ból lub ucisk w obrębie szyi. Niektóre formy choroby są bezobjawowe przez pewien czas. Następnie tarczyca powiększa się, po czym zmniejsza. Histopatologicznie ulega zanikowi i przestaje wytwarzać hormony, co dopiero daje objawy ogólnometaboliczne.

   U chorych skóra może wykazywać chroniczny lub okresowy obrzęk skóry (obrzmienie skóry), szczególnie na twarzy, szyi i kończynach. Rysy i mimika twarzy mogą być słabo zaznaczone. Skóra staje się nierzadko żółtawa, sucha, zimna; błony śluzowe też są blade. Włosy słabe, kruche, wypadające. Mogą też wypadać rzęsy i brwi. Zęby stają się osłabione, wrażliwe na zimno. Paznokcie są łamliwe, rozwarstwiające się. Głos ochrypły, niski. Czasem pacjenci skarżą się na trudności w oddychaniu, głośnym mówieniu i mają zaburzenia słyszenia (szum, “chlupanie”, przytłumione słyszenie). U kobiet chorobie Hashimoto prawie zawsze towarzyszy zespół “zimnych i mokrych dłoni oraz stóp”. Występuje skłonność do ziębnięcia. Masa ciała najczęściej wzrasta lub ma tendencje do wzrostu. Zaparcia, zaburzenia tętna (tony głuche), rozszerzone serce, tętno zwolnione są często stwierdzane. Podstawowa przemiana materii spada. U kobiet zaznacza się niedoczynność płciowa, nierzadko niepłodność lub trudności w utrzymaniu ciąży. Miesiączkowanie może być nieregularne i z przerwami. Liczba krwinek czerwonych spada, podobnie jak poziom hemoglobiny. Dzieci cierpią wówczas na brak wzrostu i rozwoju. U dzieci i młodzieży występuje opóźnienie dojrzewania płciowego. Lekarz niekiedy może stwierdzić zaburzenia neurologiczne: zaburzenia czucia, bóle i zawroty głowy, osłabienie mięśni, apatię, gnuśność umysłową, osłabienie pamięci, senność, niechęć do aktywności ruchowej. Mogą pojawić się nieprawidłowe procesy kumulowania tłuszczu: odkładanie sadła w okolicy bioder i brzucha, guzy tłuszczowe (lipoma) w różnych częściach ciała.

   Medycyna oficjalna nie oferuje leczenia przyczynowego. Podawanie leków immunosupresyjnych (obniżających aktywność układu odpornościowego) nie jest skuteczne. Niektórzy lekarze zalecają podawanie L-T4 (Levothyroxine sodium), jednakże jak dotąd brak oficjalnych wyników potwierdzających sens polecania tego leku.
   Bardzo duże znaczenie w leczeniu choroby Hashimoto mają preparaty mineralno-ziołowe, o których napiszę w następnych częściach.

   • Agnieszka pisze:

    Witam serdecznie, swietny wpis! Ja postawilam sobie za cel wyjscie z hashimoto bo z tegoc o czytam, jest to mozliwe. Czy moge prosic o wypisanie ktore to mineraly warto zazywac i jaka ilosc plynu logola w tym schorzeniu? Co jeszcze warto zrobic wg Pana wiedzy? Odstawilam gluten i laktoze oraz cukry. Bede wdzieczna za informacje, pozdrawiam!

   • bladymamut pisze:

    Witam
    Ja zaczynałem od jednej kropli płynu plus selen. Jest jeszcze coś odnośnie jodu, a chodzi o Brom, chlor i fluor, które mają wspólną cechę. Należą do do tej samej grupy CHLOROWCÓW zwanych HALOGENAMI. Jeżeli pamiętamy jeszcze z lekcji chemii, to halogeny posiadające niższą masę atomową zawsze wypierają halogeny o wyższej masie atomowej, nigdy na odwrót. Zjawisko to znane jest pod nazwą „Prawo wypierania pierwiastków”.
    W tej grupie znajdziemy FLUOR (19), CHLOR (35,5), BROM (80), JOD (127). W nawiasie podana jest masa atomowa każdego z pierwiastków. Znając zatem prawo wypierania pierwiastków nie trudno zauważyć, że Fluor o m.a. 19 jest w stanie wyprzeć zarówno chlor, jak i brom a także jod –bo ma najniższą z nich masę atomową.
    Chlor może wyprzeć brom i jod, ale już nie fluor. Ale wszystkie trzy (Fluor, Chlor i Brom) są w stanie wypierać JOD!

   • Agnieszka pisze:

    Super, dziekuje za odpowiedz. A jaka dawka selenu? Cod o jodu to jedna kropla dziennei czy na tydzien (bo roznie czytalam). Zrobilam badania na Wit D3 (wyszedl niewystarczajacy poziom),w iec czy wlaczyc suplementacje D3? A co z grupa wit B oraz C(kwasem L-askorbinowym)? Przepraszam ze draze temat ale nie odpuszczam chorobie jak Pan widzi 🙂 Przy okazji chcialam zapytac jaka jest Pana wiedza na temat diagnozowania w organizmie metali ciezkich? Mysle nad zrobieniem wiarygodnego testu a nastepnie przystapieniem do oczyszczania organizmu z metali (czyatlam ze one sa czesto odpowiedzialne za Hashi). bede wdzieczna za odpowiedz.

   • bladymamut pisze:

    Może na początek nie pan tylko Patryk jestem. Jestem samoukiem, którego interesują przyczyny, a nie maskowanie skutków, edokrynolożka zaoferowała mi hormony do końca życia, zacząłem używać i po czterech dniach odstawiłem jak mi się w klatce piersiowej zaczęło „coś przewracać” i zacząłem szukać na własną rękę i tak cały czas szukam.
    Zaczynałem od jednej kropli dziennie płynu Lugola, tak jak pisał autor, żeby jaka będzie reakcja organizmu i czy w ogóle będzie, ja u siebie nic nie zauważyłem, więc na koniec tygodnia piłem 5 kropli dziennie. Ja robiłem przerwy powiedzmy, że 2 tygodnie używania i tydzień przerwy. Selenu brałem po jednej tabletce dziennie (100 mikro gram). I coś co może być ważne, ja zrobiłem sobie analizę pierwiastkową włosa i wyszło, że miałem niedobory tych pierwiastków i nie tylko tych.
    https://bladymamut.wordpress.com/2015/02/04/analiza-pierwiastkowa-wlosow/
    ten test pokaże również zawartość pierwiastków toksycznych.
    Używam kilku suplementów tylko, że nie wszystkich na raz, jedne rano inne wieczorem.
    Stosowałem również http://www.bioslone.pl/oczyszczanie/mikstura aby poprawić szczelność jelit.
    Do usuwania metali toksycznych trzeba będzie zadbać o elementy składowe glutationu http://cywilizacjaazdrowie.blogspot.co.uk/2012/08/co-to-jest-glutation.html
    Jeśli masz srebrne plomby to należało by się ich pozbyć, bo rtęć w nich zawarta obniża skuteczność działania nerek i wątroby
    https://bladymamut.wordpress.com/2015/02/09/dymiace-zeby-trujacy-gaz/

   • agnieszka pisze:

    Patryku ponownie dziękuję za informacje 🙂 ja co prawda źle po hormonach się nie czuje ale chcę je odstawic bo wiadomo ze na dłuższą metę b. Szkodzą. Wracając do sedna natomiast – chciałam podpytać jak długo stosowałem płyn lu gola i suplementy? Z jakim efektem bo rozumiem Ze monitorowales wyniki? Ten test z włosa to wszędzie można zrobić czy są jakieś bardziej wiarygodne miejsca (mieszkam w warszawie)? No i mam tlenowe na blond włosy i tak się zastanawiam czy nie jest to przeciwwskazaniem? Czy coś jeszcze przychodzi ci na myśl w kontekście tego co mogę zrobić aby zbić antycial a i odbudować tarczyce? Miksture słonecznego sama zamierzałam zacząć pić wiec fajnie ze tez o niej wspomniałeś. Tylko nie mogę wszystkiego naraz zacząć bo mój organizm zwariuje. Póki co i brak juz ostro z nim się obeszlam bo zaczęłam protokol autoimmunologiczny i wykluczyłam gluten nabiał i cukry(wraz z owocami). Tak sie zawzielam 🙂 Serdecznie pozdrawiam

   • bladymamut pisze:

    Mieszkam w UK i nie monitoruje na bieżąco. Łącznie wypiłem jakieś 30 ml 15% plus jakieś 100 tabletek Iodoralu. Przed stosowaniem miałem podwyższone TSH i antyTPO jak dobrze pamiętam oraz niski T3 i T4, ostatnio (półtora roku temu)jak robiłem badania to T3 i T4 są w normie, a te dwa nadal podwyższone.
    Zabawne jest to, że nie mam i nie miałem objawów, które są przypisywane niedoczynności tarczycy.
    Co miejsca badań to nie ma znaczenia oprócz ceny bo i tak będzie to wysłane do firmy http://www.biomol.pl/uslugi/analiza-pierwiastkowa-wlosow.html Jak są tlenione włosy to raczej trzeba będzie poczekać na odrosty, żeby to był czysty włos.
    Nie wiem jeszcze jak zbić ilość antyciał bo też mam podwyższone, (za kilka miesięcy będę robił test na nie tolerancje Food Print 200+)
    Zobacz sobie na książkę Zdrowa kobieta to zdrowa rodzina – Jerzy Maslansky jest w niej omówiony temat tarczycy jak dbać.
    Z tą miksturą to nie jest problem bo po prostu się ją stosuje jaką pierwszą zaraz po przebudzeniu.

   • agnieszka pisze:

    Tej książki nie znałam, wiec się z nią zapoznam- dziekuje. Wiec wszystko się zgadza z płynem lu gola bo on nie zabija tsh tylko wzmaga produkcję hormonów przez tarczyce bo rozumiem ze tyroksyny nie zażywales? Co do mikstury słoneckiego na którym oleju działałes i jak długo? Ja przy hashi chyba nie powinnam roślinnych wiec jestem trochę niepewna która opcje wybrać. Ponoć poziom przeciwciał można skutecznie zbić na diecie ddp(trochę podobna do optymalnej). Zaczęłam ja stosować i zobaczę jak będzie w praniu. Pozdrawiam i dziękuję za informacje 🙂

   • bladymamut pisze:

    Dokładnie tak, jeśli są niedobory jodu to tarczyca nie wyczaruje hormonów jeśli nie ma z czego ich zrobić. Tyroksynę używałem tylko 4 dni. Książkę znajdziesz pod tym linkiem https://mega.co.nz/#!qoExmAzR!oRy6RZdk6X1oBGsA8iNSywJgcUJhl9iEtPoDJKE5RRE
    Nie wiem jeszcze na co mój układ odpornościowy reaguje, ale mam nadzieje, że się dowiem 🙂
    To co przychodzi mi jeszcze do głowy to adjuwanty ze szczepionek chociaż ostatnią szczepionkę miałem jakieś 13 lat temu.

    Jeśli to przez adjuwanty to chyba nic nie będę w stanie zrobić, żeby to odwrócić.
    Co do oleju to używałem wszystkich trzech tylko szukałem, żeby były organiczne/ekologiczne szczególnie z kukurydzy i winogrona. Jeśli wiesz co powoduje podnoszenie poziomu antyciał to jak wykluczysz to coś to i antyciała opadną, a dieta to jeśli przez przypadek nie będzie zawiera tego produktu/ów to będzie skuteczna pod tym względem.

   • Skwarus pisze:

    Dzieki za info naprawde jaskinia wierzy tu zawarta

 9. ewa pisze:

  Witam!
  mam pytanie odnośnie dawkowania płynu lugola przy tsh 0,82, natomiast Ft3-2,48, Ft4-1,23-wyniki są na krańcach normy to świadczy chyba o nadczynności sądząc po tsh.Nie chciałabym brać hormonów, więc pomyslałam o suplementowaniem sie płynem lugola.Nie wiem jaka dawke zastosować?

 10. Witam,
  Z wielka nadzieja bede czekala na odpowiedz na pytanie – A co z dawkowaniem jodu, kiedy ma sie usunieta tarczyce?Biedni my jestesmy wszyscy po tym zabiegu.Najpierw zostajemy pozbawieni bardzo waznego narzadu, a potem zostawieni sami sobie.W necie az huczy od artykulow na temat leczenia tarczycy, a nie ma NIC na temat jod- brak tarczycy.A przeciez nas, ofiar, przemyslu medycznego jest coraz wiecej.Bardzo prosze o chocby krotka odpowiedz, jak to wszystko dziala odnosnie suplementow jodu, tudziez zywnosci bogatej w jod, na osoby pozbawione tarczycy.bede bardzo, ale to bardzo wdzoeczna.
  Pozdrawiam

  • bladymamut pisze:

   Witam
   Szczerze nie znam nikogo z usuniętą tarczycą. Bo z jednej strony nie ma tarczycy, która wytwarzałaby hormony z jodu, a z drugiej są inne organy, które magazynują jod jak na przykład piersi. Pisałem już to wcześniej i powtórzę, że według mnie to najlepiej byłoby zrobić analizę pierwiastkową włosa po której będzie wiadomo ile jodu jest w organizmie i jeśli poziom jest w normie to wystarczy żywność plus ewentualnie kelp [z tym, że ja bym go kupił jako zmielony w postaci w proszku, an nie w tabletkach], a jeśli okaże się, że większe niedobory to płyn Lugola lub Iodoral.
   Pozdrawiam

 11. Ewelina pisze:

  Witam Serdecznie, prosiłam wielu lekarzy (nawet zaprzyjaźnionych) o wypisanie mi recepty na wodny roztwór Lugola do spożycia doustnego, jednak każdy z nich odmówił z różnych powodów. Jedna Pani dr zaproponowała mi w zamian tabletki Jodid (bo na to spokojnie może wypisać recepte) w celu uzupełnienia niedoboru jodu. Czy jest to bezpieczny i skuteczny sposób na suplementacje jodem?
  Będę wdzięczna za odp.
  Ewelina

  • bladymamut pisze:

   Witam.
   Patrzyłem na ten Jodid i znalazłem, że ma tylko 100 mcg jodu to nie ma róznicy w dawce niż większość preparatów na bazie kelpu. Kwestia tylko dawki, bo ja używam np. Iodoralu który ma 12.5 mg co jest 125 razy więcej. Jedna tabletka Iodoralu ma więcej jodu niż całe opakowanie 100szt. Jodidu. Na ebay można kupić bo wysyłają na całą europe.
   http://www.ebay.co.uk/itm/Optimox-Corporation-Iodoral-12-5-mg-90-Tablets-/400896938523?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item5d5751d21b
   Pozdrawiam

   • hook pisze:

    Mam pytanie skoro pierwiastki z miejszą masą atomową wypierają te o większej masie to czym wyprzeć ten fluor? to czy jod może wyprzeć ten fluor ? to dziwne jak „puch” fluor wypiera około 10 razy cięższy jod „piasek” widocznie inaczej to funkcjonuje w chemii niż w większej materii.

  • Zoui pisze:

   Ewelina, szukaj w aptekach tego płynu lugola: http://www.cefarm24.pl/22920,plyn-lugola-40-g-coel-roztwor-wodny-jodu-produkt-farmakopealny-.html

   Pamiętaj, że ma być bez gliceryny (podany przeze mnie jej nie zawiera), jeśli nie mają, to poproś, żeby sprowadzili (powiedz dokładnie, po jakiej nazwie mają szukać, bo inaczej nie znajdą w bazie!). Ja tak właśnie zrobiłam, jutro ma być do odbioru, i zaczynam suplementację.

   PS. Myślicie, że 40 g starczy, czy lepiej zaopatrzyć się w dwa opakowania?

   PS. 2 Patryk, czy możesz napisać, czy w jakiś sposób zmieniło się Twoje samopoczucie po suplementacji jodem?

   • bladymamut pisze:

    Cześć
    Po samopoczuciu czy jest różnica to trudno mi określić. Na pewno wyniki się zmieniły, ja po rutynowych badaniach krwi dowiedziałem się, że coś jest nie tak. Oraz z analizy pierwiastkowej włosa wyszło, że mam mało jodu w organizmie.
    T3 i T4 mam obecnie w porządku. TSH dalej podniesione oraz antyTPO. Robiłem ostatnio badania na nietolerancje i wyszłło pare ciekawych rzeczy jak nietolerancja na większość zbóż.

   • Zoui pisze:

    Dzięki za odpowiedź, ja nie robiłam badań, ale mam objawy mogące świadczyć o niedoczynności (w sumie to jestem przekonana, że ją mam), więc dzisiaj poleciała pierwsza kropelka płynu lugola 😉

    Co do zbóż, to podobno większość populacji nie toleruje glutenu, więc wykluczenie go z diety na pewno pomoże zdrowiu i poprawi samopoczucie większości osób.

    PS. W jednej z aptek pan farmaceuta przestrzegał mnie przed piciem płynu lugola, bo stwierdził, że jod to metal ciężki! LOL. I jak tu aptekarzy traktować poważnie.

   • Anna pisze:

    W jaki sposób zdobyłaś płyn Lugola. Ją dopiero chcę zacząć przyjmowanie
    Czy jest tylko na recepę? O jakiej porze dnia się go pije i w jakiej ilości wody?

 12. bladymamut pisze:

  Temat szczególnie dla ludzi mieszkających w Wielkiej Brytanii, USA czy Australii. Ukończyłem wstawianie napisów do dokumentu poniżej. Daje odniesienie do tego jak publiczna służba zdrowia potrafi ignorować już 60 lat wpływ fluorku na zdrowie, aby kryć działania biznesowe lub programy wojskowe.

  Flourek z perspektywy profesjonalistów: pełne medyczne oskarżenie – napisy PL

  Fluor i tarczyca
  Obawy związane z fluorem i jego oddziaływaniem na tarczycę są wielorakie.
  Fluor używany był w przeszłości do tłumienia nadczynności tarczycy, zwłaszcza w Europie w latach 40-tych i 50-tych.Dawki, które były wtedy stosowane do obniżania nadczynności tarczycy są porównywalne z dzisiejszą rozległą i nadmierną ekspozycją na fluor w Stanach Zjednoczonych.
  Istnieje spójna literatura, która wykazuje, że ekspozycja na fluor obniża funkcjonowanie tarczycy u ludzi jak i zwierząt laboratoryjnych. Ekspozycja ludzi na fluor i powiązane z nią efekty są tymi jakie można oczekiwać u ludzi pijących fluoryzowaną wodę. Duża część populacji Stanów Zjednoczonych cierpi na problemy związane z tarczycą.
  Powodem tego, że znaczna część ludzi cierpi na niedoczynność tarczycy może być związany z faktem, że występuje nadmiar fluorku w otoczeniu.
  Wchłanianie fluoru wpływa na problemy związane z tarczycą.
  Ludzie, którzy mają niedoczynność tarczycy szczególnie powinni być zaniepokojeni piciem fluoryzowanej wody, ponieważ może pogorszyć jej stan i doprowadzić do poważnego stanu klinicznego.
  Skutkiem niedoczynności tarczycy może być na przykład depresja i letarg.
  Jeśli osoba czuje się tak, że nie ma dość siły, by wstać z łóżka i zrobić cokolwiek, z całą pewnością może być wiele przyczyn odpowiedzialnych za ten stan, ale niedoczynność tarczycy to jedna z nich i to ona prawdopodobnie odpowiedzialna jest za depresję dotykającą wielu ludzi.

  Nauka w kwestii fluorku jest nauką korporacyjną. Podstawy naukowe i bezpieczeństwo fluorku są takie same jak podstawy DDT, ołowiu w benzynie, azbestu i tytoniu. To oszustwo.

 13. Dziękujemy za tę życiodajną wiedzę.

 14. Zoui pisze:

  Ewelina, szukaj w aptekach tego płynu lugola: http://www.cefarm24.pl/22920,plyn-lugola-40-g-coel-roztwor-wodny-jodu-produkt-farmakopealny-.html

  Pamiętaj, że ma być bez gliceryny (podany przeze mnie jej nie zawiera), jeśli nie mają, to poproś, żeby sprowadzili (powiedz dokładnie, po jakiej nazwie mają szukać, bo inaczej nie znajdą w bazie!). Ja tak właśnie zrobiłam, jutro ma być do odbioru, i zaczynam suplementację.

  PS. Myślicie, że 40 g starczy, czy lepiej zaopatrzyć się w dwa opakowania?

  PS. 2 Patryk, czy możesz napisać, czy w jakiś sposób zmieniło się Twoje samopoczucie po suplementacji jodem?

 15. Piotr Kubacki pisze:

  Do czego można używać jod sublimowanego krystalicznego/co to jest za odmiana jodu/

  • Zoui pisze:

   Co to za odmiana jodu niestety ci nie powiem, używać można do zrobienia płynu Lugola albo jodyny 🙂

   Polecam wszystkim zabawić się w alchemika i zrobić sobie samemu mocniejszy niż ten sprzedawany w aptekach roztwór wodny jodu, bo tak się po prostu o wiele bardziej opłaca. Do zrobienia 5% płynu Lugola będziemy potrzebować 5% jodu, 10% jodku potasu, 85% wody destylowanej/demineralizowanej. Najpierw rozpuszczamy jodek potasu w wodzie, następnie dodajemy jod i czekamy, aż się rozpuści i voila, mamy domowej roboty płyn Lugola. Nie musimy się nikogo prosić o sprowadzenie, wypisanie recepty itp. irytujące rzeczy 😉 I wiemy, co mamy.

  • chomik pisze:

   sublimacja to proces fizyczny , a nie odmiana jodu . sublimacja- zmiana stanu skupienia z pominięciem fazy ciekłej

 16. Bazyl pisze:

  Ja stosowałem płyn lugola z sklep.bglab.pl i na prawdę świetne efekty przyniósł, polecam 🙂

 17. hook pisze:

  Mam pytanie skoro pierwiastki z miejszą masą atomową wypierają te o większej masie to czym wyprzeć ten fluor? to jod może wyprzeć ten fluor ? to dziwne jak „puch” fluor wypiera około 10 razy cięższy jod „piasek” widocznie inaczej to funkcjonuje w chemii niż w większej materii.

 18. marla pisze:

  A co z preparatami typu kelp, algi itd. Niejasne dla mnie to. LUGOLA OK jasne jest nieorganiczna i skuteczna. Japończycy jedzą glony ryby itp. mnóstwo jodu w jedzeniu i jak Pan pisze sa mega zdrowi. Czy jod ten jest organiczny czy nie? Kupiłam kelp skład Iod 225mcg. Nie ma info o postaci tylko Iod. I teraz nieścisłości w artykule o wadze: mcg to mikrogramy a mg miligramy różnica kolosalna. Dawki lecznicze są w mili czy mikrogramach?

  • bladymamut pisze:

   Kilka lat temu też stosowałem kelp najpierw tabletkach 100 mcg na tabletkę, później kupiłem w proszku pół kilograma i dodawałem do gotowania, ale nie było widać efektów przy tak małych dawkach, szczególnie jak zapominałem jeszcze tego stosować. Jeśli te glony (kelp) były hodowane w okolicach japonii to mogły wciągać ten radioaktywny, więc trudno powiedzieć.
   A później zacząłem stosować jod w tabletkach i postaci płynu Lugola o 15% stężeniu. Tabletki miały 12.5 mg. Płyn Lugola jedna kropla miała łącznie około 8mg i zaczynałem od jednej dziennie do po tygodniu 5-6 kropel dziennie.

   • M. A.D. pisze:

    ok, dziekuję za tak szybką odpowedź. Jem letrox, bo wyszła mi niedoczynność, niema na co czekać zacznę pić Lugola i robić badania tsh. Myślę, że to najzwyczajniejszy niedobór, a jako karmiąca potrzebuję więcej minersłów. Są ludzie któzy samą dietą poprawiają stopniowo wyniki: gluten, kofeina, warzywa psiankowe, fluor papa. Pochwalę się za jakiś czas – oby było lepiej, bo jestem wyczerpana, bez energii, skóra niciekawie wygląda…

   • bladymamut pisze:

    Ja tsh mam do dzis podbiesiony i nie wiem jak to obnizyc i czy trzeba sie tym w ogole przejmowac. Na pewno jest najsze. Ja badam poziom T3 i T4 bo to one sa hormonami ktore mnie interesuja i te sa w dobrej normie.

 19. Ela pisze:

  większość osób biorących udział wdyskusji cierpi na niedoczynność, a mi wyszła z badań nadczynność, poza tym jestem w 4 miesiącu ciąży. (przed zajsciem wyniki miałam idealne)
  co powinnam suplementować? bo np na płynie Lugola jest napisane że nie zaleca sie kobietom w ciąży???? czy powinnam zbadać najpierw poziom wit. D3 oraz poziom jodu i dopiero podjąć decyzje? prosze o szybka odpowiedź ,jestem mega zaniepokojona bo zamiast przybierać na wadze to ja tracę… boje sie o dziecko

  • Behatka pisze:

   Mnie to samo interesuje. Właśnie wyszłam ze szpitala ze względu na niepowściągliwe wymioty i w badaniach wyszła mi nadczynność (tsh 0,031). wcześniej tarczyce miałam zdrową. Do niedawna brałam witaminki dla ciężarnych gdzie było 150mcg jodu, ale od ok 3 tygodni nic mi się nie przyjmuje więc i jodu brakuje. Mam płyn lugola, smaruję zgięcia łokci, bo nie jestem w stanie wypić nic poza wodą więc i lugoli nawet kropli nie przełknę 😦
   jestem ciekawa co specjaliści na suplementację lugoli przy nadczynności w ciąży…

 20. […] treats breast cancer and more, overwhelming evidence Living in a toxic world: Iodine to the rescue Jod – przywrócić uniwersalny składnik odżywczy medycynie Iodine Protects Against Fluoride Toxicity Znaczenie jodu dla zachowania dobrego stanu […]

 21. kamil pisze:

  płyn lugola idzie kupic bez recepty w Polsce ale nie w każdej aptece za jakies 5 zl 40 g

 22. Katarzyna pisze:

  Choruje na nadczynnosc tarczycy pije płyn lugola. Chciałbym zajść w ciąże i nie wiem czy w ciazy mogę pic nadal pluń lugola czy jednak zmienić na tabletki na nadczynność?

 23. Katarzyna S pisze:

  Witam
  Choruje na nadczynnosc tarczycy wynik 0.02 pije jod – plyn lugola teraz okazalo sie, ze jestem w ciazy i moje pytanie brzmi czy moge nadal przyjomwac plyn lugola czy jednak przestac jak pytam lekarza to mnie wysmiewa i kaze brac tabletki na nadczynnosc tarczycy. Nie chce zaszkodzic dziecku wiec moze tutaj dowiem sie czy moge jod nadal pic czy jednak nie??
  Moj plyn lugola ma ok 5%

  • bladymamut pisze:

   Witam
   Szczerze nie interesowałem się konkretnie temat jodu w czasie ciąży. Ostatnio robiłem tłumaczenie do tego materiału. I w tym artykule jest takie stwierdzenie, że statystycznie najwięcej zdrowych ludzi jest tam gdzie ludzie spożywają około 1mg na dobe.
   http://szczepienia.wybudzeni.com/2016/08/19/wielka-debata-o-jodzie-tarczyca-plyn-lugola/
   Więc taką ilość na pewno będzie mozna spokojnie przyjmować, jeśli do tej pory nie miała pani żadnych negatywnych reakcji.
   Po angielsku znalazłem taki artykuł o przyjmowaniu jodu w czasie jodua ale nie czytałem go całego tylko przegladałem.
   http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2015/08/24/iodine-supplements-during-pregnancy.aspx

   • Katarzyna S pisze:

    Dziekuje slicznie z odpowiedz. Moze mi jeszcze Pan podpowie ile to jest 1mg na dobe w przypadku gdy moj roztor lugola ma ok 5%
    Dodam, ze pilam ten plyn przed ciaza i wszytko bylo w jak najlepszym porzadku teraz nie wiem w jakich ilosciach mam go brac.
    Wczersniej pilam 5 kropli rozupszczone w pol szklance wody czasem nawet dwa razy dziennie i czulam sie bardzo dobrze teraz napewno ta dawka bylaby duzo za duza – prawda???

   • bladymamut pisze:

    Jesli nic nie pomylilem to dla 5% roztwory, zeby bylo 1mg to bedzie pomiedzy 3 a 4 krople.
    A czy wiecej bedzie za duzo? Odpowiem tak, ja probowalem juz po 100mg na dobe po kilka dni z rzedu i nie odczuwalem zadnych negatywnych skutkow. A normalnie to robie sobie co kilka tygodni serie do dwoch tygodnu w ktorych biore 12,5+ mg na dobe.

   • Katarzyna S pisze:

    Ok super dziekuje za informacje. Czyli bedac w ciazy teraz musze brac max 4 krople na dzien no i tak zorbie za niedlugo ide na badania i zobaczymy czy jest ok. Dam znac szkoda, ze nie wszyscy lekarze sa zgodni co do plynu lugola ale juz chyba tak zawsze bedzie, ze jedni mowia ze by brac drudzy absolutnie nie i tych drugich u mnie jest najwiecej dlatego musialam sie skonsultowac z Panem 🙂
    Dziekuje raz jeszcze mysli Pan, ze te 4 krople na dzien nie zaszkodza mojemu dziecku?
    Znalazlam w sieci kobiete ktora pije plyn lugola w ciazy i bierze 3 krople bo wiecej nie da rady dziecko jej nie przyjmuje bo ciagle po wiekszej dawce wymiotuje a taka z 3 kropli jest dla niej ok
    Dziekuje bardzo za odpowiedzi
    powdrawiam
    Kasia

 24. Magda pisze:

  Sprzedam Iodoral 180 tabetek, 12,5 mg 229 zł z przesyłką
  Płyn lugola 15%, (lugol’s Iodine) z UK, 100 ml 45 zł
  Komplet: 260 zł , można kupić osobno produkty
  natural.herbs@interia.pl

 25. cedric pisze:

  Treatment of Skin and Breast Cancer and other Conditions.

  http://www.alkalizeforhealth.net/Library/iodine3.htm

 26. cedric pisze:

  Interesujący artykuł

  Evolutionary roots of iodine and thyroid hormones in cell–cell signaling

  http://icb.oxfordjournals.org/content/49/2/155.full

 27. cedric pisze:

  Wiele zapomnianych faktów z historii wykorzystania jodu np.
  V.van Gogh
  „Nie a nic lepszego na kiłę, niż jod”
  Borellia to też krętki!!!

  https://www.amazon.com/Iodine-Crisis-What-About-Wreck/dp/098603200X

  • Ela pisze:

   Witam. Bardzo proszę o pomoc, ja mam guzki tarczycy, torbiele piersi oraz guzek łagodny 5,6 mm, torbiel jajnika malutka, więc wszystko się przyczepiło. Che pić płyn lugola, bo narazie tylko jodyne smaruje brzuch około 2,5 cm i nadgarstek wchłania się wszystko do 6-10 godzin, więc niedobór duży, zacznę od jednej kropli, też chcę włączyć olej konopny ten w kropelkach cbd. Co myślisz o tym, jest też ekstrakt z Magnolii??

   • bladymamut pisze:

    Witam. Nie mam zdania na temat tych olejków bo nigdy ich nie stosowałem. Co płyn Lugola to kilka tygodni temu robiłem sobie serie której przez tydzień codziennie przyjmowałem około 100mg dziennie czyli około 20 kropel 15% płynu.
    Ale Ty testuj pomału i obserwuj siebie.
    Pozdrawiam

 28. Mateusz pisze:

  Witam. Było jedno zdanie o chorobie peyroniego z którą sięborykam jak i innymi dziwnymi problemami. Czy można jakieś źródło czy informacje? Bardzo proszę o pomoc to okropne schorzenie i żaden lekarz nie wie co z tym robić jeżdżę na fale uderzeniową strasznie drogą ale nie pomaga tylko niweluje ból..:(

 29. Alicja pisze:

  Witam, Prosze o podpowiedz gdzie w Anglii wykonuja Analize pierwastkowa wlosa?
  Dziekuje I pozdrawiam
  Alicja

 30. Alicja pisze:

  Witam, prosze o podpowiedz, gdzie w Anglii mozna zrobic analize pierwiastkowa wlosa?
  Z gory dziekuje ze odpowiedz
  Pozdrawiam
  Ala

 31. Alicja pisze:

  Może nie doczytałam, o jakiej porze dnia należy najlepiej używać jod (płyn Lugola). Zaczynam dzień od szklanki wody z solą, z cytryną…itp, chcę rozpocząć suplementację jodem, biorę też D3,K2MK7, wit B komplex, jak mam to wszystko pogodzić?

 32. Piotr_the pisze:

  Jak masz podniesione przeciwciała i tsh to raczej choroba cie trawi czy robiłeś usg tarczycy? czy przypadkiem ona nie zmniejsza się lub wcale jej już prawie nie ma? sama suplementacja jodem nie wystarczy najpierw trzeba uregulować tsh i przeciwciała chyba jedynie tabletkami (hormonami) a dopiero potem można jodem się leczyć. No i wykluczyć gluten, nabiał i cukry proste (cukier, słodycze), jedzenie przetworzone. Oczywiście stres gra dużą rolę w tej chorobie bo powoduje uszkodzenie nadnerczy, które są powiązane z tarczycą oraz jeżeli występują częste biegunki od niego czy jelita drażliwego to flora jelitowa też ma znaczenie przy tej chorobie. Mam Hasimoto od wielu lat i przyjmuję Eutyrox 137 od kilku lat, tarczyca jest maluteńka zjedzona i teraz odstawiłem te pokarmy co pisałem i posmarowałem wewnętrzną stronę nadgarstków jodyną i ślady mi znikają po 3-4 godzinach i według jednych to ok. a innych, że źle sam nie wiem jak znajdę w rodzinie kogoś komu nie znikną po 24 godz to uwierzę w ten test.

 33. aliali33 pisze:

  Czemu płyn lugola nalezy pic bez gliceryny ?

  • bladymamut pisze:

   Oryginalny płyn Lugola jest na wodzie, a nie na glicerynie. Na glicerynie to już jest inna receptura. Ja zawsze kupowałem na wodzie i na chwilę obecną nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie ‚czemu’

 34. ola pisze:

  zaczęłam brać iodoral trzy tygodnie temu(1 tabletka dziennie), ciągle tez biorę letrox 75. dzisiaj odebrałam wyniki tsh 23, ft3 0,9,1 ft4 2,16!!! dlaczego tak mi podskoczylo tsh? czuję się ok, hormony buzują, czuję nabrzmiale piersi, może troszkę mniej senna jestem, i nie wiem co mam robić…… brać dalej czy odstawić??

  • To jest bardzo dobry efekt -podczas suplementacji jodu TSH powinno rosnąć. Oznacza to, że były niedobory i przysadka produkuje więcej TSH które jest nośnikiem dla jodu, żeby zaopatrzyć organizm. Taki stan może utrzymywać się do pół roku przy regularnym zażywaniu jodu
   Typowe jest, ze ludzie mają TSH > 100. Podejrzewam, ze Tobie też by tak poszło przy nieco większej dawce, rzędu 50 mg.
   No i sugerowałbym sprawdzenie na ulotce syntetyku, czy nie jest tam wspomniane, że nie należy stosować z jodem.

   • MalaMi pisze:

    Dzien dobry, ja podobnoe jak kolezanka powyzej suplememtowalam jod plynem wodnym Lugola. Smarowalam skore na przedramieniu zaczynalam od 1 kropli wchlaniala sie dlugo powyzej 12 godzin, stopniowo zaczelam zwiekszac az doszlam do 5 kropel zaczęło wchlaniac sie expresem. Pojawily mi sie nabrzmiale piersi, brodawki nabraly koloru moze lekko sie zacErwienily i zacZely bolecnie jajniki, jakby „spuchly” lub zrobily sie torbiele. Przestrasztlam sie tego i odstawilam płyn Lugola, a smarowalam ok 2 tyg. Prosze mi powidziec czy to była dobra reakcja organizmy czy nie, dodam ze od roku biore syntetyczne hormony ktore blokuja mi estrogeny tak ze nie miesiaczkuje od roku, z powodu nowotworu piersi 100% estrogenozaleznego

 35. Ela pisze:

  Hej, Dziękuję bardzo za tyle cennych informacji o jodzie. Bardzo polecam też wyeliminować pszenice z diety, braki niedoboru jodu a przez to suplementacja oraz redukcja pszenicy zrobi cuda.
  Przeczytajcie ksiażke DIETA BEZ PRSZENICY – WILLIAM DAVIS,
  Ja nie łączyłam tylu objawów z pszenicą, tylko z jodem i brakiem witamin. Jak najbardziej trzeba suplementować jod ale jedzać zboża robimy sobie krzywdę.
  Książka otwierająca oczy, tym bardziej że nie miałam objawów rakcji na gluten a okazało się że eliminacja z diety przyniosła wielką poprawe zdrowia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s