Bruce Lipton mówi o Karolu Darwinie – napisy PL

Posted: Sierpień 20, 2015 in Człowiek
Tagi: , , , , , , , , , , , ,

Bruce Lipton mówi o Karolu Darwinie – napisy PL

Teorię ewolucji opracował Jean-Baptiste de Lamarck z Francji. Miało to miejsce 50 lat przed Darwinem. To pierwsze i najważniejsze opublikowane wyjaśnienie ewolucji jako procesu. Darwin nie wprowadził zatem koncepcji ewolucji, ale starał się opisać mechanizm dotyczący sposobu, w jaki nastąpiła ewolucja, który różniłby się od tego, co na ten temat przypuszczalnie miał do powiedzenia Lamarck. Jaki wobec tego był wkład Darwina? Nie jest autorem teorii ewolucji, lecz teorii o rywalizacji i walce o przetrwanie, koncepcji, że ewolucja jest niekończącą się walką o dopasowanie. To według niego napędza ewolucję i to właśnie przekazał światu.

Teorię ewolucji zawdzięczamy Lamarckowi, bardziej naturalne zrozumienie procesów ewolucji opracował człowiek nazwiskiem Alfred Russel Wallace, autor referatu na temat koncepcji zwanej ‚Selekcją Naturalną’.

Mamy więc pracę Darwina nad teorią ewolucji oraz wyczucie Wallace’a dotyczące tej teorii. Wallace napisał do Darwina list, w którym zapytał go, czy sądzi, że opracowanie to jest warte publikacji. Spytał czy Darwin mógłby przedstawić jego referat Charlesowi Lyellowi, szefowi Royal Society. Kiedy Darwin otrzymał ten list, przeżył załamanie nerwowe, ponieważ sądził, że to on przedstawi światu teorię ewolucji. Pokazał ów rękopis od Alfreda Russela Wallace’a swojemu przyjacielowi Charlesowi Lyellowi. Było to kompletne opracowanie na zaledwie kilku stronach, eleganckie, naukowe wyjaśnienie teorii ewolucji. Przyniósł je do Charlesa Lyella i zapytał co powinien zrobić. Pamiętajmy, że działo się to w wiktoriańskiej Anglii, w której społeczeństwo było podzielone na klasy – klasę wyższą i klasę niższą. Darwin wywodził się z klasy wyższej, Alfred Russel Wallace z niższej. Pomysł, że wielką, naukową teorię dotyczącą ewolucji miałaby opracować osoba z klasy niższej był niewyobrażalny dla wiktoriańskich arystokratów. Nie można przypisywać zasługi za tak przełomową teorię osobie z klasy niższej. W tej sytuacji Darwin i Lyell zawarli umowę, którą nazwali „delikatnym ustaleniem”. Właściwego autora referatu podali jako współautora twierdząc, że Darwin również opracował referat na temat teorii ewolucji, co nie było prawdą. Ogłosili na spotkaniu Towarzystwa Linneuszowskiego teorię ewolucji opracowaną przez Charlesa Darwina i Alfreda Russela Wallace’a. Tylko Wallace przygotował referat, Darwin nie posiadał żadnego opracowania na ten temat. Napisali abstrakt, który umieścili na początku, żeby móc powiedzieć, że to praca Darwina. Dlaczego to wszystko jest ważne?

Jest to coś takiego jak stara historia z tym, że szklanka jest do połowy pełna lub do połowy pusta. To dwie absolutnie różne rzeczy w zależności od tego, jak się spojrzy na sprawę.Jaka jest różnica pomiędzy darwinowską wersją teorii Wallace’a, a wersją samego Wallace’a? Pomyśl o tym jak o życiu w jednym z dwóch światów.

Świat nr 1 to stała walka o przetrwanie, a jedynym sposobem, w jaki można przetrwać jest uczestnictwo w rywalizacji o dopasowanie. Są tu zwycięzcy i są przegrani. Musisz przetrwać każdy dzień, brać udział w wyścigu szczurów, w przeciwnym razie ktoś cię pokona i zginiesz. To świat nr 1.

Świat nr 2 to świat Alfreda Russela Wallace’a. Świat ewolucji oparty jest na eliminacji najsłabszych. Jeżeli żyjesz na tym świecie, to starasz się nie być najsłabszy. W takim przypadku nie musisz rywalizować z wieloma innymi jednostkami, ponieważ po prostu nie chcesz znaleźć się w niewielkiej grupce tych najsłabszych. To oznacza, że musisz wspinać się po stosie, a nie koniecznie być na samym jego szczycie. Pytanie brzmi: według którego scenariusza chciałbyś żyć? Tego, zgodnie z którym musisz codziennie walczyć, aby być na szczycie stosu czy tego, według którego każdego dnia musisz jedynie pilnować, by nie znaleźć się na jego spodzie? To są dwa różne światy. Obecnie żyjemy w wersji świata stworzonej przez Darwina.

Ta darwinowska wersja świata to wizja rywalizacji, walki, przemocy i wojen, a wszystko to w ramach biologicznej konieczności ewolucji. Darwin twierdził też, że istnieje klasa wyższa i to jej przedstawiciele są prawdziwymi liderami ewolucji, podczas gdy wszyscy pozostali tworza jedynie warstwę wyściełającą dno. Do czego prowadzi owa świadomość klasowa i wszystko, o czym mówiłem?

Odpowiedź brzmi: bierzesz teorię Darwina, robisz z niej naukową zasadę na podstawie tej teorii, potem wkładamy ją w działania polityczne i otrzymujesz nazistowskie Niemcy. To właśnie daje nam teoria Darwina.

———————–

Jednostronne teorie rozwoju społecznego charakteryzują się tym, że demonizują/gloryfikują rolę jakiegoś jednego czynnika i stoją na stanowisku, że ten właśnie czynnik w ostatecznej instancji decyduje o rozwoju społecznym.
Trzy najważniejsze grupy teorii jednostronnych to:
1. biologizm
2. ekonomizm
3. ideologizm

https://forum.wybudzeni.com/index.php?topic=1430.0

Reklamy
Komentarze
 1. Natalia pisze:

  Nie bardzo rozumiem w czym rzecz i widzę pewne nieścisłości. To że Lamarck jako pierwszy zauważył że gatunki nie są niezmienne i mogą przechodzić w inne (ewoluować) to żadna tajemnica i nikt mu nie odbiera zasług za wprowadzenie takiego terminu do świata nauki. Dlaczego więc mało kto pamięta o tym człowieku? Bo jego wyjaśnienie procesu ewolucji było błędne, jego teoria ewolucji była błędna – zakładał że cechy nabyte przez rodziców dziedziczone są przez potomstwo. Podręcznikowym wyjaśnieniem tego procesu mogą być wydłużające się szyje u żyrafy. Według Lamarcka żyrafy intensywnie używały swoich szyi więc te się wydłużały i cechę tę dziedziczyło potomstwo. Dziś wiemy że nie w tym rzecz i tego mi zabrakło w tym materiale bo można to odebrać tak jakby Darwin coś „ukradł”. Oczywiście że Darwin jest autorem teorii ewolucji, z tym że innej teorii niż sam Lamarck (który też jest autorem teorii błędnej). Natomiast pełny tytuł dzieła Darwina brzmiał „O powstaniu gatunków drogą doboru naturalnego, czyli o utrzymaniu się doskonalszych ras i walce o byt” a więc zdanie „Darwin nie jest autorem teorii ewolucji lecz teorii o rywalizacji i walce o przetrwanie” jest absurdalne bo mechanizmem ewolucji jest właśnie walka o byt wynikająca ze zmienności i dużej rozrodczości organizmów w wyniku czego przeżywają osobniki lepiej przystosowane.

  Druga nieścisłość jak dla mnie to fragment wypowiedzi pana Liptona jakoby Darwin opracował teorię ewolucji w taki sposób, że była ona zrozumiała i przekonywująca dla zwykłego śmiertelnika. Przecież teoria Darwina wywołała falę krytyki wśród tzw. inteligencji, na pewno wszyscy kojarzą karykaturę Darwina – małpa z głową naukowca. Oczywiście można powiedzieć że w pewnym sensie teoria ta została przedstawiona w sposób jasny ale to chyba dlatego że jest ona po prostu logiczna, uporządkowana, łączy punkty w całość.

  Po trzecie teoria ewolucji Darwina jest również nazywana (co prawda rzadziej) teorią ewolucji Darwina i Wallacea ponieważ obaj panowie niezależnie wpadli na prawie identyczne wytłumaczenie zmienności gatunków. Wallace „wyczuł teorię ewolucji?! Przecież on pracował nad nią w ten sam sposób co Darwin prowadząc swoje badania w Indonezji (Darwin w Ameryce Pd.), pomysł ten nie przyszedł mu do głowy w czasie snu. Darwin pracował nad swoimi badaniami jakieś 20 lat nie zakładajmy więc (jak to odebrałam z wypowiedzi pana Liptona) że przywłaszczył sobie pracę Wallacea. Dlaczego więc do dziś przetrwała teoria Darwina a nie Darwina i Wallacea? Z tego co wiem teorie i rozmyślania Darwina na temat jego badań były znane w kręgach naukowych zanim otrzymał wspomniany list od Wallacea. Mimo wszystko OBIE prace ukazały się oficjalnie jednocześnie w 1858 roku. Jest jednak jeden element wypowiedzi p. Liptona z którym mogłabym się zgodzić mianowicie kwestia zajmowanej klasy społecznej przez obu naukowców bo przecież ostatecznie to Darwin wydaje książkę „O powstaniu gatunków” a nie Darwin i Wallace. I fakt, to niesprawiedliwe i oburzające ale nie popadajmy ze skrajności w skrajność i nie nazywajmy teorii ewolucji teorią tylko Wallacea albo tylko Darwina gdyż obaj panowie pracowali nad tym tematem i z połączenia tych wysiłków powstała aktualna do dziś teoria a co lepsze podręczniki szkolne i co porządniejsi nauczyciele zaznaczają ten fakt więc bez obaw, pamięć o Wallace’ie nie zginie. Któremu z naukowców należy się bardziej prawo do autorstwa teorii? Któż to wie? Przecież nie odpowiemy sobie teraz na pytanie czy Darwin doszedłby do konkluzji gdyby nie wnioski Wallace’a ani czy Wallace przebiłby się sam w środowisku naukowym więc może doceńmy wysiłek obu naukowców, może „prawda” jest gdzieś po środku.

  I na koniec to co najbardziej mi nie pasuje w tym całym wywodzie – „jedynym sposobem w jaki można przetrwać jest uczestnictwo w rywalizacji o dopasowanie”. Otóż według teorii ewolucji przetrwają te gatunki które SĄ lepiej przystosowane a nie które lepiej się przystosują. To nie jest walka o dopasowanie a walka o byt która wynika z tego, że rodzi się więcej potomstwa niż mogłoby przetrwać, stąd zasoby są ograniczone i przeżyją te osobniki które posiadają cechę czyniącą ich sprawniejszymi/szybszymi/silniejszymi. Chodzi o jakąś cechę lub zespół cech który zadecyduje o tym, że dany organizm przetrwa i zdoła przekazać korzystną cechę potomstwu. Wnioski i refleksje p. Liptona są jak dla mnie wybujałe i przesadzone bo nagle z teorii która tłumaczy różnorodność gatunków robi się jakiś egzystencjalny morał. Wyścig szczurów? Przecież z definicji jest to bezsensowna gonitwa a przecież walka o byt jest warta świeczki, istotna – gwarantuje przetrwanie gatunku i utrwalenie korzystnej cechy. Może się jeszcze ktoś oburzy że jak to tak można z zimną krwią eliminować słabszych. Litości, to jest natura, a to człowiek (który to już dawno odłączyć się od głównego nurtu natury) ma system wartości, normy moralne które obecnie nie pozwalają mu pozbyć się słabszego (nie zawsze) i z punktu widzenia praw przyrody takie zachowanie jest co najmniej niedorzeczne. Przedstawienie dwóch światów to dla mnie kolejne nieporozumienie a po przeczytaniu że darwinowska wersja to wizja wojen oczy niemalże wyszły mi z orbit. Czy ktoś kiedyś widział zwierzęta które prowadzą działania wojenne po to, by zgromadzić zasoby na zaś, wzbogacić się i żyć w przesycie? Nie, one zabijają wtedy, kiedy same są zagrożone bo tak dyktuje im instynkt przetrwania, one nie chcą więcej niż potrzebują żeby żyć a giną te, które okazały się słabsze, inaczej się nie da, przestrzeń i zasoby na Ziemi są ograniczone, to nie raj, W każdym stadzie istnieje też lider, przywódca który ma więcej przywilejów od innych np. po polowaniu najada się do syta jako pierwszy i czy naprawdę ma nas to oburzać? Czy mamy zwierzętom wtłoczyć do głów równość bo nam się zachciało żyć w świecie pozbawionych podziałów? Pan Lipton mówi że z darwinizmu zrobił się nazizm. Skoro tak to chyba z teorii Wallacea wyniknąłby socjalizm. Nie wiem też skąd to przekonanie że Darwin podchodził do ewolucji w sposób „brutalny” a Wallace już bardziej „pokojowy”. Patrząc na „świat nr 2” też można zrobić z niego nazizm bo przecież eliminujemy najsłabszych. Absurdalne wnioski. Owszem, nazizm zakładał istnienie przywódców świata i nawozu historii ale gdzie w teorii ewolucji jest założenie, że gatunek dąży do doskonałości?! Owszem, przeżywają formy najlepiej przystosowane ale w OBECNIE panujących warunkach a warunki środowiska są zmienne i to, co było kiedyś cechą korzystną może za jakiś czas przeszkadzać lub być po prostu zbędne (=strata energii a więc coś niekorzystnego) Nazizm to wypaczenie i patologia i w głowie mi się nie mieści że można nią obarczać Darwina który opisał zasady panujące w świecie zwierząt, przyrodzie. Jeśli ktoś już chce obalić lub pokazać „zło” teorii ewolucji niech prezentuje przykłady świata zwierząt a nie ludzi (tak wiem, człowiek należy do królestwa zwierząt ale przecież nie w tym rzecz, ma on przecież szereg cech separujących go od zwierząt), których pożera ego. Pokażcie mi psa/wilka/jelenia/słonia/jeża/szerszenia etc którego pożarło ego.

  Dziękuję za wypowiedź i pozdrawiam
  Natalia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s