Sztuczne dodatki do kosmetyków Cz. II

Posted: Czerwiec 13, 2012 in Zdrowie
Tagi:
 
 
Cz. II
Sztuczne dodatki do kosmetyków
 

1) Pochodne ropy naftowej

 
Produkty pochodzące z procesu destylacji ropy naftowej mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Ich zalety to:  niskie koszty produkcji, brak jełczenia,  długie przechowywanie, a dodatkowo są one bezzapachowe.

Jednak dla konsumenta stosowanie kosmetyków, w których znajdują się pochodne ropy naftowej, takie jak: oleje mineralne, parafina czy wazelina (wymieniając tylko najbardziej powszechne) nie tylko nie jest obojętne , lecz, jak się przekonamy, wywiera niekorzystny wpływ na skórę, a także na cały organizm.

 

1002

Olej mineralny dla skóry pozostaje ciałem obcym. Organizm nie potrafi go rozłożyć na przyswajalne czynniki ani wydalić. Pozostają więc już na stałe w naszym organizmie zmagazynowane. Badania  udowodniły, że substancje te odkładają się przede wszystkim w wątrobie, nerkach i węzłach chłonnych.

W 1995 roku Światowa Organizacja Zdrowia przypisała niektórym substancjom pochodzenia petrochemicznego bardzo niskie wartości, tzw. „wartości ADI” ze względu na ich możliwe niebezpieczeństwo dla zdrowia.
ADI to skrót od „Acceptable Daily Intake”, co znaczy „dzienna dawka możliwa do przyjęcia”. Najbardziej szkodliwe oleje mineralne nie powinny być wchłaniane przez nasz organizm w dawce większej jak 0,01 miligrama na kilogram masy ciała. A więc kto wielokrotnie w ciągu dnia używa szminki lub balsamów pielęgnujących do ust, ten może bardzo szybko te wartości przekroczyć.

 

chemicalsJednak dla producentów kosmetyków nie było problemu, aby zakwestionowane substancje zastąpić nowymi. Aktualnie istnieje tysiące olejów mineralnych, ale tylko niewielka ich część została oceniona.
Pewne jest i to jest ważne dla wszystkich substancji pochodnych od ropy naftowej – dla organizmów żywych są one chemią.

W przypadku parafiny ma ona tworzyć na skórze barierę ochronną, by chronić ja przed niekorzystnym wpływem otoczenia. Zaaplikowana na skórę,  tworzy nieprzepuszczalną dla gazów (również dla tlenu i powietrza) i wody warstwę. Skóra pod tą warstwą czuje się miękka i gładka.

Ale tak naprawdę procesy, które pod nią zachodzą, są bardzo niekorzystne:  oddychanie skóry jest zablokowane, chłodzenie powierzchni skóry za pomocą wydzielania potu jest uniemożliwione. Skóra jest rozgrzana i wydziela coraz więcej potu. Wszystkie wydzieliny skóry zostają pod warstwą parafiny, a sama skóra puchnie i „dusi się”.

Co więcej, warstwa parafinowa jest trudna do zmycia, normalne mycie zmywa ją tylko częściowo. Wtedy w warstwie parafinowej powstają dziury, przez które ulatnia się cała wilgotność skóry, a pozostaje sucha, odwodniona tkanka.

Dlatego stosowanie kremu z parafiną przez dłuższy czas powoduje przesuszenie i szybsze starzenie się skóry, ale ten efekt zobaczyć można dopiero po zaprzestaniu używania kosmetyków z parafiną i dokładnym zmyciu warstwy parafiny.

Wg rozporządzenia Unii Europejskiej o substancjach szkodliwych, wszystkie substancje w skład których wchodzi więcej niż 10% parafiny, muszą być oznaczone informacją o tym, jeżeli substancje te będą połykane. Niestety przy kosmetykach ten obowiązek nie istnieje.

Podobnie do parafiny zachowują się inne substancje ropopochodne, takie jak np. oleje silikonowe. Oleje silikonowe powstają dzięki syntetycznemu połączeniu krzemu i tlenu. Są bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego, w naturze nie jest możliwe rozłożenie ich na mniejsze cząsteczki. Są tak samo obce ludzkiemu organizmowi, jak parafiny.

W międzynarodowej nomenklaturze INCI, pochodne ropy naftowej, to:

* Parafina:
Paraffinum Liquidum
Paraffin
Synthetic Wax
Isoparaffin

* Olej mineralny czyli mieszanina ciekłych węglowodorów:
Mineral Oil

* Wazelina – maziste ciało stałe. Jest to jeden z produktów destylacji ropy naftowej, mieszanina weglowodorów tzw. parafinowych (alkanów):
Vaseline
Petrolatum

 

fc34f61d23b74be53ee07d469bd32064_XL

* Cerezyna czyli rafinowany wosk ziemny:
Ceresin

* Węglowodory alifatyczne:
Isododecane
Isobutane
Isohexadecane

* Ozokeryt to wosk ziemny czyli kopalny minerał będący mieszanina stałych i ciekłych wielkocząsteczkowych węglowodorów, głównie n- i izoparafinowych:
Ozokerite

* Gazy używane w aerozolach, powstałe w procesie rafinacji oleju mineralnego:
Isopropane
Isobutane

* Wosk parafinowy:
Cera Microcristallina

* Oleje silikonowe:

Hexamethyldisiloxane
Dimethicone
Trimethicone
i inne *methicone

2) Filtry UV

 
Z całą pewnością przyjemnie jest bez ograniczeń cieszyć się słońcem  bez konsekwencji oparzeń słonecznych i zagrożenia rakiem skóry, co umożliwiają nam kosmetyki z filtrami UV.

Jednakże przy wyborze odpowiedniego kosmetyku z filtrem UV warto zwrócić uwagę na rodzaj filtra.  Jest to spowodowane tym, że jak dowodzą badania naukowe, niektóre chemiczne filtry UV są podejrzewane o to, że działają na nasz organizm jak hormony.

sunscreen

Parę statystycznych liczb, które dotyczą wpływu syntetycznych filtrów UV na jakość naszego zdrowia: między 1939 a 1990 rokiem gęstość spermy u mężczyzn zmniejszyła się o 50 %, a w Anglii między 1972 a 1997 rokiem zachorowanie na raka jądra podwoiło się. Od lat dyskutowany jest również związek między działaniem hormonalnym niektórych związków chemicznych a zachorowaniem kobiet na raka piersi lub raka podbrzusza.

Kobieta w ciąży lub matka karmiąca przekazuje dalej do organizmu swojego dziecka substancje szkodliwe, co może mieć wpływ na jego rozwój umysłowy i zachowanie.

Niski poziom inteligencji i problemy z czytaniem spotkano u dzieci, których matki w czasie ciąży były narażone na dużą koncentrację PCB (polichlorowane bifenyle).

Naukowcy są również zatroskani tym, że okres dojrzewania młodzieży występuje coraz wcześniej.
Substancje, które, w badaniach przeprowadzonych na zwierzętach, wykazały, że już niewielkie ich ilości w kosmetykach powodują działanie hormonalne: 4-Methylbenzylidencamphor (4 MBC), 3-Benzylidencamphor (3 BC), Octyl-Methoxycinnamate (OCM), Benzophenone-3 (Oxybenzon), Homosalate (Homomenthylsalicylat – HMS), Octyl-Dimethyl-Para-Amino-Benzoic-Acid (OD-PABA).

Ponadto dwie z tych substancji (OMC, 4MBC) wykazały wpływ na kształtowanie i rozwój hormonu tarczycy i tym samym ograniczały funkcjonowanie tegoż organu.

Naukowcy zajmujący się tymi badaniami przestrzegają kobiety, które chcą mieć dzieci, są w ciąży lub karmią piersią, aby nie stosowały długotrwale balsamów, kremów lub sprayów, które zawierają syntetyczne filtry UV.

Hormonalne działanie syntetycznych UV filtrów, to nie jedyny problem związany z ich używaniem. Są one również najczęstszym powodem fotoalergicznej egzemy kontaktowej.

IsYourSunscreenSafe
Chemiczna reakcja promieni UV z chemicznymi substancjami znajdującymi się na ciele powoduje, że delikatna skóra reaguje zaczerwienieniem, powstawaniem bąbelków lub nawet pęcherzy.
Najczęściej do fotoalergicznych reakcji doprowadza kombinacja substancji 4 MBC z Butyl-Methoxydibenzoylmethane (BM-DBM) i sam filtr OMC.

Przed zakupem kosmetyku z filtrem UV , sprawdźmy więc, czy nie zawiera on w/w składników. Zwłaszcza dotyczy to karmiących matek i kobiet w ciąży. Alternatywą są preparaty z mineralnymi substancjami: Titandioxid lub Zinkoxid.

3) Emulgatory – glikole polietylenowe (PEG) i glikole polipropylenowe (PPG)

 
Glikole polietylenowe i polipropylenowe stosowane są jako rozpuszczalniki, emulgatory i środki zwiększające lepkość ciekłych kosmetyków i leków.

Jako emulgatory łączą tłuszcz i wodę w jednolitą masę. Ale mogą być również stosowane jako tensydy, czyli substancje myjące. Dodawane są do wielu szamponów, kremów, make´upów, past do zębów i sprayów do włosów.

Do produkcji PEG i PPG używany jest bardzo mocno szkodliwy gaz Ethylenoxid, który uchodzi za substancję rakotwórczą, a także uszkadzającą strukturę genetyczną komórek.

PropyleneGlycolpropylene-glycol-dangerous

Glikole polietylenowe i polipropylenowe mogą również transportować najrozmaitsze substancje do naszego organizmu, gdyż powodują, że nasza skóra staje się bardziej przepuszczalna.

 

dry-skin1

A ponieważ w składzie wielu kosmetyków znajdują się także inne szkodliwe substancje: np. zapachowe, które powodują alergie, organiczne związki chlorowe i formaldehydy, to w połączeniu z politlenkiem etylenu jest im łatwiej wedrzeć się do naszego organizmu i wyrządzić w nim szkody.

 

Co ciekawe,  politlenek etylenu (PEG) można bez problemu zastąpić wartościowymi, ekologicznymi i zdrowymi emulgatorami i tensydami uzyskanymi z kwasów tłuszczowych i cukrów.

 

Przykłady PEG i PPG: 
– wszystkie substancje z przedrostkiem w nazwie PEG i PPG,
– Acrylates/Steareth-20 Methacrylate Copolymer
– Aluminium Chlorochydrate
– Aluminium Chlorochydrex
– Ammonium Laureth Sulfate
– Ceteareth
– Ceteth-1, -20
– Disodium Laureth Sulfosuccinate
– Glycereth-7
– Glycereth-7 Benzoate
– Glycereth-5 Lactate
– Glycereth-26 Phosphate
– Glyceteth-20 Stearate
– Glycereth-7 Triacetate
– Laureth-2, -3, -4, -7
– Laureth-5 Carboxylic Acid
– Laureth-8-Phosphate
– Lauryl Methyl Gluceth-10 Hydroxypropyldimonium Chloride
– Magnesium Laureth Sulfate = Magnesium Laureth-8 Sulfate
– Magnesium Oleth Sulfate
– Methyl Gluceth-10 i -20
– Myreth-4
– Myreth-3 Myristate
– Oleth-4
– Oleth-3 Phosphate
– Poloxamer 124, 184, 188, 407
– Poloxamine,Polysorbate 20, 60, 80
– Sodium Myreth Sulfate,Steareth-2, -21 i inne liczby
– Trideceth-12 i inne liczby
– Triceteareth-4 Phosphate
– Trilaureth-4 Phosphate

 

Bibliografia:
http://www.zdrowe-kosmetyki.pl/niebezpieczne_subst.php#subst
http://www.jaworek.net/kosmetyki/czarne_owce.php
http://pl.wikipedia.org/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s